Konu: Tüpligasyon
Mesajı Okuyun
Old 22-10-2011, 11:35   #9
n.okyay

Tüzükle yapılan bu düzenleme (kişinin kendi bedeni üzerinde tasarrufta bulunmasının bir başkasının rızasına bağlı olması) anayasaya ve hukuka uygun mudur?

Bu düzenlemenin amacı eşlerden birinin diğerinin bilgi ve rızası olmaksızın üreme yeteneğini sona erdirmesini engellemektir. Anayasada eşler arasında eşitlik ilkesi mevcuttur. Evlilik birliğini ilgilendiren böylesi önemli bir kararda ortaya konulacak irade beyanında ortak kabul aranmasını doğal karşılıyorum. Kadının kocasının bilgisi ve rızası dışında bu tür bir işlem yaparak üreme yeteneğini sona erdirmesi çocuk arzusu olan eş açısından boşanma nedeni olabilir diye düşünüyorum.
Ancak somut olaylarla bağlantılı düşünmek gerek. Örneğin 6 çocuk sahibi ve çocuklarının bakımını tek başına yürüten bir kadın düşünelim, eşinin rızası olmadığından tüpligasyon işlemi yapılamadığını farz edelim. Şimdi kocanın rıza vermemesini hukuk düzeni koruyacak mıdır? Benim cevabım hayır.
Henüz çocukları olmamış ve evlilik öncesinde de çocuk sahibi olmak istemediğini açıkça beyan etmemiş bir bayanın evlendikten sonra çocuk sahibi olmaktan kaçınması boşanma sebebidir. Bu konuda emsal kararlar da mevcuttur.
3. sorunuz hayli ilginç. Diğer eş için boşanma açısından haklı neden ve tazminat talebinin kabulü sonucunu doğurur diye düşünüyorum. Gene de somut olayın verileri ile düşünmek gerek. Genetik bir rahatsızlığı olan ve önceki çocukları sakat doğan bir erkeğin, kendini kısırlaştıran eşinden bu yönde tazminat talep etmesi mümkün müdür?