Mesajı Okuyun
Old 25-01-2009, 11:42   #6
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan cansuck
Aslında benim daha çok ilgilendiğim konu, elde edilen bilgilerin akıbeti hakkında. Yani hasta daha sonra bu bilgilerin tamamen kendisine verilmesini ve hakkndaki kayıtların silinmesini isteyebilir mi? Bu konudaki iradesi belirleyici midir?

Aslında benim asıl üzerinde durduğum konu, hastanın bilgilerinin akıbetini belirleyebilmesi.Bildiğim kadarıyla, bilgilerin silinmesini isteme gibi tasarruf hakkı verebilecek bir kanun tasarısı var. Ama mevcut mevzuattan böyle bir sonuç doğabilir mi emin değilim. İlk mesajımda tam anlatamadım galiba.

Hastanelerde yapılan muayenelerin , ameliyatların ve diğer durumların hepsinin kaydı vardır.

Hasta taburcu oduktan sonra yapılan tüm işlemlerin hemşire, doktor, tıbbi sekreter imzaladıktan sonra, arşive yönlendirilir.

Hasta dosyasının ve hastanın temin etmek istediği tahlil, MR sonucu gibi tetkiklerin aslı verilmez , ama dosyanın tamamını isterse fotokopi olarak dilekçe ile alabilir. Kendisi ama.

Hastanın kendi bilgilerinin silinmesi gibi bir talebi söz konusu olamaz. Çünkü bu durumda çalışanlar risk altındadır.

Her hangi bir yasal işlemde olabilecek sonuçlara karşıda hastane kendisini ve çalışanını korumak zorundadır.

Hasta kendisi şu an ki uygulama da bütün bilgilere ulaşabildiği için, her hangi bir kişiye de hasta bilgileri verilemez.

Diyelim ki herhangi bir ameliyat sonrası belli bir süre sonra hasta öldü.

Uygulanan ilaçlar, ilacı uygulayanlar, anestezi verenler, operasyonu yapan da dahil olmak üzere şikayet edildiği zaman her şey dosya da kayıtlı ve arşiv de saklandığı zaman güvence altındadır.

Belki hasta kendi kaydının siinmesini talep edebilir ama müdahale eden hastanenin bunu reddettiğini biliyorum.

Bildiğim bir olayda ise, eşinin talebi üzerine hastane kayıtları alınan bir hastanın eşini ve veren memuru şikayet etmesinden dolayı özel hayatın gizliliğini ihlalden ceza alıp hem de kendisine hastane bünyesinde soruşturma açıldığına şahit oldum.

Sağlık çok ciddi sonuçlar çıkarabilecek bir çalışma alanıdır. Bir ameliyattan sonra bir kişi yıllar sonra , ameliyatın yan etkisine bağlı olarak ölebilir.

Yapılan uygulama budur .. Ama hukuki yönü hakkında hiç bir şey diyemem.

Saygılarımla..