Mesajı Okuyun
Old 24-02-2004, 16:12   #41
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan Cemil Çiçek: Kadın Olsam Tecavüzcümle Evlenmezdim

Nuriye Akman'ın Cemil Çiçek İle Söyleşisi:

Cemil Çiçek'in kadın versiyonu nasıl olurdu acaba?

Kadın sorunları konusunda mücadeleci bir kadın olmaya çalışırdım. Türk toplumunda kadının, yazılıp çizilenden çok problemi var. Dolayısıyla bu bir mücadeleyi gerektiriyor. Kadınlarla ilgili hak talep eden sivil toplum kuruluşlarının bu yöndeki çabalarını olumlu buluyorum. İtiraz ettiğim, üsluplarınadır, içeriğine değil.

Kadın olsanız, tecavüzcünüzle evlenir miydiniz?

Hayır, evlenmezdim. Bu konu, TBMM'de bulunan Ceza Kanunu dolayısıyla gündeme geldi. Ben, yapacağımız düzenlemelerde kendi akıbetini kararlaştırma özgürlüğünü kişiye vermekten yanayım. İstiyorsa evlenir, istemiyorsa evlenmez.

Ne yani? Saldırganın evlenince cezadan kurtulmasını içinize sindiriyor musunuz? Çünkü mağduru değil de, saldırganı koruyor bu düzenleme. Yalan mı?

Doğrudur. Böyle bir düzenleme yapılırken Türkiye'nin gerçekleri, köylü toplumun gelenekleri hesaba katılmış ve hâlâ bu geleneklerin tümüyle ortadan kalkmadığını söyleyenler var. Her halükârda kararı mağdurenin vermesi lazım. Bizim geleneğimizde, bu kararı aile çevresi verir, ailenin namusunu kurtarma adına. İstiyorsa, kendi rızasıyla evlenebilmeli .

Danışmanınız Doğan Soyaslan, tecavüzcüye ceza indiriminden yana.

Bırakın, o da kendi fikrini söylesin. Ha çok saçma buluyorsunuz. Zaten ortada kaçırılan, göçürülen bir şey yok. Meclis'ten geri çeksek, on yıldan evvel böyle bir tasarının hazırlanma şansı yok. Meclis'teki süresini uzun tutalım, herkesin eteğinde ne taş varsa dökülsün.

Anladığım kadarıyla siz de bunun saçma bir görüş olduğunu düşünüyorsunuz.

Doğru. Biz bunu kendisiyle de konuştuk. "Ben Türkiye gerçeklerini dile getirmeye çalıştım." diyor.

Ama hâlâ sizin danışmanınız.

Yani bir beyanını beğenmediniz diye ilim adamlarının hepsini Türkiye dışına mı sürelim? Neticede bu arkadaşımız ihtisasını yurtdışında yapmış. Bu tartışmaları yapanlar Türkiye'deki ceza hukuku uygulamaları ile ilgili yeteri kadar bilgi sahibi değil. Ceza hukukumuz, İtalyan anlayışına yakındır. Alman anlayışına uygun ilim adamları var. Bu vesileyle bir akademik tartışma da yapılıyor. Dört yüz kuruluşa bu tasarıyı gönderdik. Çok azından cevap geldi. Onlarla da bir toplantı yaptık. Heyecanlanmaya, kavga çıkarmaya gerek yok. Komisyon çalışmalarını bitirince tasarıyı bakanlık olarak alıp, en azından bir ay inceleyeceğiz. Ondan sonra üst komisyona gidecek. Onun için her türlü fikrin söylenmesinin tam zamanıdır.

Nuriye Akman Zaman Gazetesi (15.02.2004)