Mesajı Okuyun
Old 05-10-2011, 21:08   #2
üye31284

Her iki kararın tamamını da okudum, kararlar tamamen lehinize görünüyor.

İkinci kararda "Eser sözleşmelerinin en önemli unsuru, eserdir. Başka bir anlatımla, sonuçtur. Sonuç gerçekleştiği takdirde, yüklenici bedele hak kazanır. Başka bir deyişle, yüklenici, yapacağı işi, sözleşmenin amacına uygun bir biçimde gerçekleştirmek zorundadır" diyor.

Bu bakış açısıyla sıfır aracın da en önemli unsuru sıfır olmasıdır yani kontak çevirme dışında el değmemiş olması gerekir.

http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=4724 buradaki karar da ( Tacirler arası karar ama yine de düşünebilinir... ) kuralı söyleyip istisnayı belirtmiş. Garanti sözleşmesini okuyup karar verilebilir bu açıdan.

Ve aleyhinize bir kitap bölümü:

"...Bu arada şu hususu da hemen belirtelim ki, satıcının alıcıya garanti vermiş olması hali hiçbir surette gerek TTK'nın 25. ve gerekse BK'nın 198. maddelerinde yer alan ayıp ihbar sürelerini asla ortadan kaldırmaz. Bu nedenle, o malın alıcısı olan kişinin, " satıcının ayıba karşı tekeffülü" hükümlerinden yararlanabilmesi için mutlaka TTK'nın 25. ve BK'nın 198. maddeleri hükümlerinde, açık ve gizli ayıplar için öngörülen yasal süreler içerisinde ayıp ihbarında bulunmuş olması şarttır ( Bkz. İsmail Doğanay, Ticari Alım-Satım Akdi ve Nevileri, Ankara 1993, sh. 152-153 )..."

Benim şahsi kanaatim istisnaya girmiyorsa ihbar şarttır. Bir de sözlü ihbarın da servise götürmek vs ihbar sayılacağını iddia edebilirsiniz.

Sonucu paylaşırsanız sevinirim.