Mesajı Okuyun
Old 02-07-2011, 00:00   #9
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Müvekkil-Vekil

Alıntı:
Müvekkilim o dönem iş yaptığı birinden senet almış.

Alıntı:
Zamanında müvekkilimi dolandırmış

Soru:
Bu durumda müvekkil ne yapmış ? Senet almış...14 yıl beklemiş..!

İrdeleme:

1.“Vekilin en tehlikeli hasmı müvekkilidir.”

2.Avukat, iddia ve savunmanın hukuki yönü ile ilgilidir (TBB. Meslek Kuralları, m.6).

3.Her yasal hakkın kullanımında olduğu gibi… Olayda da TMK.m.2.’de öngörülen dürüstlük kuralları anımsanmalıdır!

4.Objektif iyi niyet olarak da tanımlanan ve dürüstlük kuralını düzenleyen madde, tüm hakların kullanılmasında iyi niyet ve dürüstlük kuralı çerçevesinde hareket edileceğini ve bir kimsenin başkasını hak kaybına uğratmak ya da güç duruma sokmak amacıyla haklarını kötüye kullanılmasını yasanın korumayacağını belirtmiştir

5.Hakkın kullanımı ancak yasanın koruduğu belgelerle mümkündür.

6.AVUKATLIĞIN AMACI
1136 / Madde 2 - (Değişik 1. fıkra: 4667 - 2.5.2001 / m.2) Avukatlığın amacı; hukuki münasebetlerin düzenlenmesini, her türlü hukuki mesele ve anlaşmazlıkların adalet ve hakkaniyete uygun olarak çözümlenmesini ve hukuk kurallarının tam olarak uygulanmasını her derecede yargı organları, hakemler, resmi ve özel kişi, kurul ve kurumlar nezdinde sağlamaktır.
Avukat bu amaçla hukukî bilgi ve tecrübelerini adalet hizmetine ve kişilerin yararlanmasına tahsis eder.

Senaryo:
1.Önerilen görüşler doğrultusunda eldeki senet, takibe konulabilecek duruma getirilir.

2.Lehtar veya ciranta tarafından takibe konulur.

3.1.Takip lehtar tarafından açılırsa
Borçlular, Menfi Tespit Davası açarlar ve “Temel Borç ilişkisinin mevcut olmadığını” ileri sürerler

3.2.Takip ciranta tarafından açılırsa,
Borçlular, lehtar ve cirantaya karşı “Temel Borç ilişkisinin mevcut olmadığını” ve “cironun da muvazaalı” olduğunu ileri sürerler

3.3.Borçluların vekili de bu tartışmaları kanıt olarak mahkemeye sunar.

4.Her iki halde de borçlular, lehtar ve ciranta aleyhinde TCK.m.207,209 kapsamında suç duyurusunda bulunur…

5.Alacaklı (müvekkil) ifade verirken; “Bana bu yolu avukatım önerdi, ben de yaptım” der..!

Hepimize kolay gelsin...