Mesajı Okuyun
Old 21-06-2010, 21:24   #4
Doç. Dr. Özge Yücel

Alıntı:
Yazan AV. AHMET ERTAŞ
Sayın Özge Hanım, forumda bir kaç yerde yazmama rağmen cevap alamadığım için size sorma ihtiyacı hissettim. Ben de yurt dışında özel hukuk alanında yüksek lisans yapmak istiyorum. öncelikle belirteyim ki okul ortalamam 66(100'lük sistem).Ales puanım 79. Burslu olarak gitmek istiyorum. ABD veya Avrupa ülkelerinden birinde olabilir. Şartlar konusunda ve özellikle burs konusunda bilgilendirirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler
Saygılarımla

Sorularınızın tüm yanıtlarını veremem ama nereden bilgi alabileceğinizi biraz biliyorum. Burs veren kurumlardan bildiklerim Alman Akademik Değişim Servisi (DAAD), Fullbright... DAAD, çok sayıda Türk öğrenciyi destekliyor, burs veriyor. Ama genellikle doktora ya da doktora araştırma bursunu veriyor. Yüksek lisans bursunu genellikle daha geri kalmış ülkelerdeki başarılı öğrencilere veriyor. Bu benim gözlemim, çünkü ben DAAD bursuyla yabancı dil kursuna gittim Almanya'da, oradaki arkadaşlarımın durumundan hareketle bu sonuca vardım. Fullbright bursunu hiç araştırmadım. Bu kurumlara ulaşabilirseniz burs verecek kurumlar konusunda da bilgi verebilirler. İnternette araştırarak kolaylıkla bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca Türk Eğitim Vakfı (TEV) da DAAD ile ortaklaşa yüksek lisans bursu veriyor, hukukçular da bu burs kapsamında destekleniyor. TEV'in iletişim bilgilerine ulaşarak ayrıntılı bilgi almanız olanaklıdır. Genellikle ALES puanı herhangi bir önem taşımaz bu burslara başvuruda. Önemli olan yabancı dil bilgisidir.