Mesajı Okuyun
Old 05-08-2009, 13:04   #11
9s4i5

Sayın Nazime ERTEKİN

Bakınız ne güelde açıklamışsınız.

"Doğal(!) olanın kız çocuklarının 13-14-15 ve 16 yaşlarında evlen-diril-mesidir.Öyle ki 13-14 yaşında evlendirilen çocuklar yasal evlenme yaşına gelinceye kadar 3-4 çocuk sahibi oluyorlar.Hatta diyebilirim ki burda yaş düzeltme davalarınnın büyük bir çoğunluğunun konusunu,evlendirilmek için yaşını büyüttükleri kız çocukları oluşturmaktadır."

Gördüğünüz üzere evlenme yaşını yukarılara çekmek çok fazla işe yaramıyor ve hukuk düzeni pozitif yaşam ile uyum sağlamıyor. Hukuk düzeni uygulandığı kişilere göre uyum sağlamalı. Evet ülkemizde evlenme yaşı doğal olarak 15-16-17 görülüyor( sadece doğu bölgelerinde değil benim yaşadığım ege nin en kıyılarında bile). Bence şuanki evlenme yaşı gayet sosyal yapımıza uygundur. Örf ve adetlerimizde evlenme yaşı küçük yasal evlenme yaşı ise 18 dir. Sosyal yapı bu şekilde hukuk düzenine uyum sağlayabilir. "16 yaşındaki biri 2 sene daha bekleyelim yasal olsun der veya aile izin vermesi ile 17 yaşını beklemek ister" Buna görede sosyal evlenme yaşını yukarı seviyelere çekilmiş olur. Eğer 20 olmuş olsaydı şuan hukuka uygun olmayan bir çok birlikte yaşam görecektik ve sosyal evlenme yaşını üst seviyelere çekemeyecektik!!!!!!!

Şimdi ise evlenme yaşını 19 a çıkması için uğraşalım diyoruz. Şöyle cevremize baktığımızda bir kişi sadece liseyi bitirse 18 yaşında olacak, üniversiteyi bitirse 2 yıllık 20 yaşında olacak. Şu an Türkiye şartlarında 19-20 yaşlarına evlenme yaşı çekilmesi ERKEN diye düşünüyorum. Ülkemiz biraz daha geliştiğinde zaten sosyal yapıda buna ayak uyduracak. Mesela ben 20 yaşına doldurmuş olmama rağmen ve aileler de kız arkadaşımın durumuna bilip razı olmalarına karşın evlilik yapamıyoruz çünkü daha mezun olmak ve çalışma düzenini hazırlamak gerek. Zamanla görüldüğü üzere yaş zaten ortalamanın üstüne çıkıyor

Sayın Dr. Fuat ŞENOĞLU nun da 19 yaş olması görüşünü de bu gerekceler ile katılamadığımı vurguluyorum.

Belki ilk yıllarda aldığımız hukuka başlangıç dersi ve hukuk felsefesi derslerini hatırlarsak daha olumlu yaklaşabiliriz....

Saygılarımla