Mesajı Okuyun
Old 10-05-2007, 15:04   #11
AV. NURAN

arkadaşlar bahsettiğiniz konu ile ilgili benim bir davam oldu; isterseniz anlatayım ; zamanında babam iştirak halinde olan bir yerden hisse alıyor tabi noter satışı ile tapuya da şerh ettriyor.(Yaklaşık 5 yıl önce) babam öldüğü için mirasçıları olarak ben ve kardeşlerim hükmen tescil davası açtık. Sulh hukuk hakimi bana yetki verdi iştirakin müştereke çevrilmesi için, bende karşı taraf mirasçıları çok olduğu için adres araştırması ve mirasçı araştırması yaparken pat diye daha adli tatile girilmeden ara dönem ataması ile hakimimiz değişti yerine gelen aynı yer ağır ceza üyeliğinden gelen hakim bey bu ara karardan döndü ve ilk celsede davamı reddetti nasıl şok oldum anlatamam. neyse temyiz ettim temyiz ederken benden önce aynı şekilde bu davayı açmış yetki almış ve kazanmış hatta yargıtaydan onanmış bir karar örneği olan bir arkadaştan bu kararları da aldım ve ekledim kesin kazanırım bozuk gelir diyordum ama maaalesef onama geldi bende karşı taraf mirasçılarından(bizim hissesini almadığımız mirasçılardan biri) birinden vekalet aldım ve şu an onun adına iştirakin müştereke çevrilmesi davasını açtım.Hukuk kuralları ve yasalar farklı yorumlandığı için değişik sonuçlarla karşılaşılabiliyor.Aynı yer adliyesinde görülen aynı davada benimkinde olduğu gibi farklı sonuçlar çıkabiliyor. Yargıtay da da aynısı oluyor maalesef. Ama size yararı olcaksa bu tür bir davada( yetki almış ve kazanmış ) örnek bir karar var gönderebilirim bana yaramadı zira hakim dikkate almadı. Ama size yarayabilir belki faksınızı verirseniz fakslayabilirim.