Mesajı Okuyun
Old 21-01-2014, 10:09   #15
just-ice

Alıntı:
Yazan Av.Günar
Merhabalar, aynı sorunla bende karşı karşıyayım.Fakat ben şanslıyım.Mirasçılardan birinden vekalet aldım.İştirakin çözümü için dava açacağım.Fakat bu davayla birlikte satış vaadine dayalı tapu iptal açsam sulh hukukda açacağım davayı bekletici mesele yapar mı?Yukarıdaki kararı bende okudum.Elimdeki tek olumlu veri bu karar.İştirakin çözümü için davanın sonucunu beklemeden dava açmak isteyişimin nedeni tapu iptal davasında tedbir kararı talep edip en azından tedbir koydurmak.Çünkü satış vaadlerimiz tapuda işlenmemiş.

değerli meslektaşım size önce tapu iptali davası açmayı, davada tedbir talep etmeyi ve iştirak halinde mülkiyetin müşterek mülkiyete çevrilmesi davası açmak için yetki almayı öneririm, aşağıdaki içtihat işinize yarayacaktır

YARGITAY
14 HUKUK DAİRESİ
Esas Numarası: 2012/11647
Karar Numarası: 2012/13319
Karar Tarihi: 19.11.2012

"Somut olayda davacı, davalı tarafın dava konusu 204 ada 6 parsel sayılı taşınmazdaki murisleri F. S.’dan intikal edecek payı noterde 06.10.2004 tarihinde düzenlenen satış vaadi sözleşmesi ile satmayı vaat ettiklerini ileri sürerek tapu iptali ve pay tescili istemiştir.
Dava konusu taşınmazın dava tarihinde elbirliği mülkiyeti hükümlerine tabi olduğu anlaşılmış ise de, davacı mahkemeden aldığı yetki belgesine dayanarak elbirliği mülkiyetinin paylı mülkiyete çevrilmesi istemiyle dava açmış ve Çorlu Sulh Hukuk Mahkemesinin 2010/1887 Esas, 2010/2142 Karar sayılı ilamı ile elbirliği mülkiyetinin paylı mülkiyete çevrilmiştir.
Dava tarihi itibariyle dava konusu taşınmaz elbirliği mülkiyeti hükümlerine tabi ise de yargılama sırasında paylı mülkiyete çevrildiği anlaşıldığından işin esasının incelenerek bir karar verilmesi gerekir.