Mesajı Okuyun
Old 07-12-2011, 00:15   #1
cagrik

Varsayılan idare mahkemesi kararı kesinleşmesi gerekir mi?

Emekliye sevk işlemi yargı kararı ile iptal edilen müvekkilim, göreve başladıktan sonra kendisinden emeklilik statüsünde bulunduğu süre zarfında kendisine ödenmiş olan emekli aylıkları borç çıkartılmıştır.

Daha önceden ise emekliye sevk işlemi nedeniyle mahrum kaldığı parasal ve özlük haklarının tazmini istemiyle açılan dava neticesinde kendisine ödenmesine hükmedilen paradan, borç çıkartılan emekli aylıkları mahsup edilerek bu şekilde emekli aylıkları geri alınmıştır.

Bunun üzerine,

emekli aylıklarının borç çıkartılması istemine ilişkin işlemin iptali istemiyle İdare Mahkemesinde dava açılmış ve dava neticesinde 24.02.2011 tarihinde idari işlemin iptaline karar verilmiştir. SGK ise yürütme durdurma talepli olarak Danıştay'a başvurmuş, 25.07.2011 tarihinde yürütme durdurma talebinin reddine karar verilmiştir. ancak, temyiz incelemesi henüz sonuçlanmadı.

Sorum şu; borç çıkartılmış ve mahsup edilmiş olan emekli aylıklarının geri alınması için hangi yola başvurabilirim? Danıştayın kararını beklemek zorunda mıyım? Danıştay'ın kararından sonra tam yargı davasımı açmam gerekir?
SGK'ya karşı İş Mahkemesinde alacak davası açma ya da idari işlemin iptali kararını icraya koyma yollarından birini seçebilir miyim?

Yardımcı olursanız sevinirim. İşin içinden çıkamadım.

Bu arada Milli Eğitim Bakanlığı'na ihtarname çekerek paranın ödenmesini sağlama imkanım var mıdır?

Biraz karışık gibi görünüyor, cevaplara göre olayın daha netleşeceğini düşünüyorum.

Saygılar.