Mesajı Okuyun
Old 17-10-2007, 22:44   #16
Dr. Erhan BİRBEN

Bu soru, PDÖ oturumlarında bana 1. sınıf öğrencileri tarafından en sık sorulan sorudur. O öğrencilerimize söylediğim cevabı buraya da nakledeyim: Müfredatta yer alan dersler "Meslek hayatımda bu dersin bana faydası olacak mı?" şeklindeki bir düşünceyle sorgulanamaz. Çünkü Hukuk Fakültesi bir "Meslek Yüksekokulu" değildir. Hukuk Fakültesinin müfredatı öğrencilerin hukuk nosyonu kazanmış gerçek birer "hukukçu" olarak mezun olmalarını gerçekleştirmeye yöneliktir. Öğrenciler tarafından –maalesef- ikincil ders olarak görülen Genel Kamu Hukukundan Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisine, İktisadi Düşünceler Tarihi'nden Maliye'ye kadar birçok ders de bu amaca ulaşmaya yardımcı olurlar. Ne demek istediğimi kendi alanımdan bir örnekle somutlaştırayım: sanayi devrimi ve liberalizm hakkında bilgi sahibi olmadan son sınıfa gelmiş bir hukuk fakültesi öğrencisi, İş Hukukunun neden Borçlar Hukukundan bağımsızlaştığını ve devletin neden çalışma yaşamını düzenleme ihtiyacını hissettiğini tam anlamıyla kavrayabilir mi? Meseleye bu bakış açısıyla yaklaşılırsa daha sağlıklı olur.

Oğuzhan Dayar'ın sorduğu Roma Hukukuna ilişkin soruya benim cevap vermem Roma Hukukçularına karşı saygısızlık olur. Bu soruya verilebilecek en doyurucu yanıtı Fakültemizde uzun yıllar Roma Hukuku dersini vermiş olan müteveffa hocalarımızdan Sayın Prof. Dr. Kudret AYİTER'in kendisinden öğrenebilirsiniz:

http://web.deu.edu.tr/hukuk/hakkimizda/ilkacilis.htm