Mesajı Okuyun
Old 19-04-2007, 15:04   #5
concept

Mahçup Askeri Yargıtay, Yargıtay ve Hukuk Güvenliği

Konunuyu biraz daha detaylı araştırdım. Askeri Yargıtay içtihatlarının tamamı askerden firar suçunun mütemadi suç olduğu yönünde. Genel Kurmay Başkanlığı, Askeri Yüksek İdare mahkemesi ve Milli savunma Bakanlığının konu ile ilgili görüşleri de aynı yönde. Nitekim Askeri Yargıtay bir kararında 1999 dan önce birliğinden firar eden askerin 2002 yılında yakalanması nedeniyle 4616 sayılı yasadan yararlanamaz demektedir.

Benim dikkatimi çeken Askeri Yargıtay; ilgilli maddenin lafzını değil de ruhunu yorumlayarak fiili; askerlik, vazifenin niteliği, kurum geleneği gibi perspektiften bakarak suçun mütemadi suç olduğuna kanaat getiriyor. Yargıtay ise maddenin açık lafzından suçun 7. gün oluştuğuna özellikle infazda bunun dikkate alınması gerektiğine kanaat getiriyor.

Askeri Ceza Kanunun ilgili maddesi aynen şöyle:

ÜÇÜNCÜ BAP- ÜÇÜNCÜ FASIL
Yoklama kaçağı, bakaya, saklı, firar
Firar ve cezası:
Madde 66 – (Değişik: 14/6/1989 - 3574/2 md.)
1) Aşağıda yazılı askeri şahıslar bir yıldan üç yıla kadar hapsolunur:
a) Kıt'asından veya görevi icabı bulunmak zorunda olduğu yerden izinsiz olarak altı günden fazla uzaklaşanlar,
b) Kıt'asından veya görevini yapmakta olduğu yerden izin, istirahat veya hava değişimi alarak ayrılanlardan, dönmeye mecbur bulundukları günden itibaren altı gün içerisinde özürsüz olarak gelmeyenler.....

Buradan benim anladığım kadarıyla suç 7. gün oluşmuş oluyor. Yani firar eden 7. gün de yakalansa 7. yıl da yakalansa aynı cezayı alacak.

Sanırım hukuk güvenliği açısından konunun açık ve anlaşılır bir şekilde düzenlenmesi şart; ancak o zamana kadar ner olacak ?