Mesajı Okuyun
Old 21-12-2006, 12:29   #2
ISIL YILMAZ

İş kazası nedeniyle alınan ibranamelerde maddi ve manevi tazminatın miktarı ayır ayrı ve açıkça gösterilmelidir. Yargıtay kararlarının pek çoğunda belli bir miktar ödemenin gösterildiği ve işverenin hiçbir borcunun kalmadığını içeren metinlere ibraname değeri atfedilmemektedir. Sadece yapılan ödeme bakımından makbuz sayılmaktadır.

İş kazasında kusura göre işçinin gerçek zararının ödenmesi asıldır. bu nedenle özellikle maddi tazminat bakımından ibranameye rağmen maddi tazminat davasının açılmasında yarar olduğunu düşünüyorum. zira, birçok Yargıtay kararına göre, ibranamede ödendiği belirtilen rakam ( ödemenin ispatlanması da gereklidir elbette ) ile zarar arasında ciddi bir fark bulunması halinde söz konusu belge makbuz niteliğinde sayılmaktadır. Ancak, Yargıtay'ın "makbuz" niteliği sayma fikrinden ayrılan kararlarını da bulmak olasıdır.

Feragat ise daha farklı ve özellikli bir anlam ifade etmektedir. " İbranamede dava hakkından açıkça feragat edilmesi halinde ibraya konu alacaklar yönünden dava açılamayacağı da Yargıtayın bir başka kararında kabul edilmiştir. ( Bkz. Y 9 HD 26.5.2004 gün 2004/1055 - 12569 )" ( İş Hukukunda İbra Sözleşmesi - Şahin Çil - Legal Yayınları , İstanbul 2006 )
Bu kitapta verilen bir başka kararın özetini de aşağıda yolluyorum :
T.C.

YARGITAY

HUKUK GENEL KURULU

E. 1999/9-968

K. 1999/983

T. 24.11.1999

• FARK KIDEM TAZMİNATI ( İbraname Verilmesi )

• İBRANAME ( Dava Açma Hakkını Ortadan Kaldıran Feragatname Niteliğine Olması )

• FERAGATNAME ( Dava Açma Hakkını Ortadan Kaldırması )

• DAVA AÇMA HAKKINI ORTADAN KALKMASI ( İbraname ve Feragatname İle )

• UYUŞMAZLIĞIN ESASTAN SONA ERMESİ ( Feragatname ile )

1086/m.91

1475/m.14

ÖZET : İbraname, dava açma hakıknı ortadan kaldıran feragatname niteliğinde olup, feragat uyuşmazlığı esastan sona erdirir.

Kısaca, feragatin, ibranın üzerinde bir anlamı olduğu ifade ediliyor.

Ben olsam, ibranamede maddi-manevi tazminat ayrımı yapılmamışsa, yapılan ödemeyi manevi tazminata sayıp maddi tazminat için dava açardım. Çünkü, Yargıtay'ın bu konudaki görüşü çok net sayılmaz. Feragat ile ilgili olarak ise, feragatin belli bir dava dosyası ile ilgili verilmediğini, soyut anlamda tüm dava haklarından feragatin geçreli olmayacağı görüşünü ileri sürerdim ( tabii ki dava dilekçesinde değil, cevaba cevap dilekçesinde ) Yukarıda künyesini verdiğim kitapta Yargıtay 9 HD'nin 30.11.1981 tarih 1981/8957-14157 sayılı bir kararında, ibranamede yer alan feragat sözcüğünün haktan vazgeçme olmadığı hükmü yer almakta imiş, ben kararı bulamadım, ama bulursanız, savunmada yardımcı olacaktır.

Bu arada, elinizde bir çek olduğundan ve vadesinin gelmediğinden bahsediyorsunuz. Çekte vade yoktur. derhal çeki bankaya ibraz etmeniz gerektiği görüşündeyim. Karşılıksız çıkması halinde, işveren tarafı ile görüşme yapabilecek şekilde elinizi güçlendirmiş de olursunuz. Ayrıca, bu durumda hiçbir ödeme de yapılmamış sayılır ve davanızın gidişi açısında bu durum çok önemli olacaktır.

Sanırım çok uzun yazdım. Umarım yardımı olur.
Saygılar.