Mesajı Okuyun
Old 05-09-2003, 21:39   #12
Gülümse

Varsayılan Hikmet Simsek ve Muslular

Hikmet Simsek (rahmetli oldu). Televizyon programlarinda dogunun klasik muzige ac oldugunu anlatirken Mus'ta gecen bir olayi gozleri yasararak anar.

Mus'da verdikleri konserden sonra dinleyiciler onlari ayaklanarak alkislamis ardindan tum orkesta uyelerini sirtlarina alarak Mus sokaklarininda dolastirmislar. Hikmet Simsek bu anisini anlatip dogunun muzige ve kulture acligini anlatir.

Seneler sonra bir proje icin koyden kente oradan da buyuk sehirlere tasinan aileleri arastiriyordum. Ve Muslu bir aile ile tanistim. Onlar da ayni konserden bahsettiler ama icerigi bayagi farkli idi..

Sehre gelecek olan klasik muzik konserine kimse rabet etmeyince vali cok sinirleniyor ve tum ailelere haber gonderiyor. "Ulan medeni olun ve coluk combak toplarlanin konsere gelin, ustelik konserden sonra da yemek var". Bizim Mus'lular emir buyuk yerden ne yapsinlar kalkip gidiyorlar.

Konserden bayagi sıkılıyorlar. Parcanin ne basi ne sonu var. Nerede alkislayacaklarini bilemiyorlar. Ustelik karinlarida bayagi acikiyor. Muslu uyaniklardan bir tanesi tamam diyor ben bu iskenceyi nasil bitirecegimi biliyorum.

Parcanin bittigini anlar anlamaz alkis kiyamet kopariyorlar. Ardindan biri diyor hadi .. Saldiriyorlar sahneye her biri bir orkestra uyesini omzuna aliyor ve dogruca yemegin verilecek yere kadar kosmaya basliyorlar.

Muslular hayatindan memnun, Hikmet Simsek ise duygulu..

Bu olayi ogrendikten sonra Hikmet Simsek ile tanistim. Mus daki konserleri konusunu actim. Niyetim isin gercegini anlatmakti. Ama Hikmet simsek o kadar duygulanarak anlattiki onu hayal kirikligina ugratmamak adina sustum..

Olayin ic yuzunu paylasmak bugune nasipmis ne diyeyim..

Saygi ile
Tangül