Mesajı Okuyun
Old 24-04-2008, 19:45   #3
Av.Adem Eyidoğan

İ.İ.K. maddesine göre icranın eski hale iadesinde, borçlu tarafından alacaklıya haksız yere ödenen alacağın; alacaklıdan alınarak borçluya verilmesine yönelik ilamlı icra olarak kabul edilmesi gerekir diye düşünüyorum.

Konuyla ilgili kaynaklarda takibe konu kararın bozulması ve davanın reddine karar verilmesi halinde alacaklıya ödenen alacak miktarı ve ödeme tarihinden itibaren yasal faizi ile alacaklıdan alınıp (muhtıra gönderilmesi yoluyla ki bu muhtıra bana göre ödeme emri yerine geçmesi gerekir) gönderileceği yazıyor. Ancak bu işlemin (eski hale iade talebinin ) vekil vasıtasıyla talep edilmesi halinde alacaklı vekiline ücreti vekalet taktir edileceği konusunda açıklamaya rastlamadım. Buna ilişkin yargıtay kararları da bulamadım. Uygulama alacaklı vekiline ücreti vekaletin taktir edilmeyeceği yönünde ise bana göre İ.İ.K 40. maddede ve avukatlık asgari ücret tarifesinde boşluk vardır diye düşünüyorum.
Alacaklı muhtıraya rağmen borcunu ödemezse aynen icranın sonraki safhaları haciz,satış ve devamı işlemleri borçlu vekili tarafından alacaklıya karşı yerine getirileceği ve alacağın cebri icra yolu ile tahsil edileceğine göre alacaklı vekiline ücreti vekalet hükmetmemek doğru değildir diye düşünüyorum...