Mesajı Okuyun
Old 10-03-2003, 18:07   #10
Av.Ayhan ERDOĞAN

Kitap SIKINTISI GİDER ŞEREFİ KALIR

Sayın Sacit Karasu,
Yazdıklarınızı kimsenin takip etmediğini düşünmeyin. İstanbulda bir çok insan yeri geldiğinde sizin bu girişiminizi dile getiriyor. Ancak, her dile getirilme sizin huzurunuzda yada bilginizde olmayabilir. Zaten şartta değil. Öte yandan yaptıklarınız ile çıkardığınız sonuç birbirine uymuyor. Öncelikle konuyu demokratlarla sınırlamanız ya da tanımlamanazı gerekmiyor. Bu işin öncelikle 'hukukçulara' düştüğünü ifade etmek gerekir. Yaptığınız iş tarihsel bir iştir. Tarihe not düşmektir. Bu işi ne ilk yapansınız nede son. Bir çok tanıdğım yurtsever dürüst namuslu aydın insanın tarihe bu tür notlar düşmesinin amacı ilerki yıllara ilişkin bir çabaya kaynaklık etmekten ibarettir. Sokrat'ı herkes bilir ancak yargılayanları değil. Her eylem her davarınş sonucunu aynı anda göstermeyebilir. Özellikle toplumsal olaylara ilişkin davranışlarda bu sonuç bazen yüzyıllar sonrada alınabilir. Bazen aynı andada sonucunu görebilirsiniz. Ancak, hiç kimse öncelikle insan olarak ve hukukçu olarak yapması gerekenleri bir karşılık görmek için yapmaz. Ben sizinde bu amaçla yapmadığınızı biliyor ve öyle olduğunu düşünüyorum. Tepkinizin sebebini toplumsal umursamazlığa yönelik olduğunu hani Nazım Hikmet'in ünlü 'koyun gibisin be kardeşim' şiirinde gösterdiği tepkiye benzetmeye çalışıyorum. Ancak, tercihler bizimdir. Ben haksızlığa ve hukuksuzluğa karşı insana zulmedenlere karşı bir anlayışı tercih ediyorsam bu tercihin baskı ve zorun egemen olduğu dönemlerde tarafıma nasıl döneceğini bilmeme karşın bu tercihin doğrudan kendime ilişkin bir tercih olması sebebiyle şikayet etme hakkımdan peşinen vazgeçmiş sayılırım. Esasen herkesin iyi olduğu toplumlarda iyi olmakta kolaydır. Zor olan demokratik hukuk devletinde hukuku savunmak değildir. Tabii ki o toplumsal durumdada bunu yapmak iyidir. Ancak, zor olan toplumu bu duruma taşıyacak mücadelede kendi kişisel varlığını tehdit edebilecek ortamlara karşın bu erdemi taşımak ve inandıklarını savunmaktır. Bende başımdan geçenleri bir kitap haline getirmeye çalışıyorum. Ülkemizde yaşayan her dürüst insanın her hukukçunun (her avukatın,savcının ya da hakimin değil) her aydının, insan haklarını savunmaya çalışan yada haklarını savunan her vatandaşın film olabilecek bir öyküsü olduğuna inanıyorum. Ülkemizin bu konuda üretken olduğunu düşünüyorum. Son olarak Kenan Evran hakkında dava açmak fikrinin ilk sizin aklınıza geldiğinede inanmıyorum. Ama dava açma cesaretini ilk sizin gösterdiğinizi düşünüyorum. Bunun nedenlerini düşünmediğinizi görmekteyim. Sizi farklı kılan bu işe cesaret etmektir. Bu hususta çok düşünen olmasına karşın sizin ilk olmanızın bir bedeli olacağını düşünmek durumundasınız. Ancak bu davranışı medyatik olma anlamında bir gerekçeyle tepkilendirmenizi öncelikle kendinize haksızlık sayarım. Diğer taraftan insanlar zaman zaman kırılgan olurlar. Acılar çektiklerinde bu tür tepkileri dile getirebilirler. Ancak, bir süre sondra yine kişiliklerine uygun olan o bağımsızlık karakterli öne çıkar. Sizinde bu süreci yaşadığınızı düşünüyorum. Geçmiş olsun dileklerimi değil, cesaretinizi kutlama dileğimi iletmeyi tercih ediyorum. Saygılarımla.Av.Ayhan Erdoğan