Mesajı Okuyun
Old 12-06-2017, 19:16   #2
Yücel Kocabaş

Alıntı:
HMK madde 150 (1) Usulüne uygun şekilde davet edilmiş olan taraflar, duruşmaya gelmedikleri veya gelip de davayı takip etmeyeceklerini bildirdikleri takdirde dosyanın işlemden kaldırılmasına karar verilir.
(2) Usulüne uygun şekilde davet edilmiş olan taraflardan biri duruşmaya gelir, diğeri gelmezse, gelen tarafın talebi üzerine, yargılamaya gelmeyen tarafın yokluğunda devam edilir veya dosya işlemden kaldırılır. Geçerli bir özrü olmaksızın duruşmaya gelmeyen taraf, yokluğunda yapılan işlemlere itiraz edemez.
İtirazın iptali davasında özel bir usul hükmü uygulanacağına dair bir düzenleme mevcut değildir. Genel hükümlere tabidier.

Usulün 150/1 m.göre usulüne uygun şekilde davet edilen taraflar duruşmaya gelmedikleri takdirde dosya işlemden kaldırılır.Bu hüküm tahkikat bitimine kadarki aşamada uygulanır. Tahkikat bitip sözlü yargılama aşamasına geçildiğinde uygulanmaz.(HMK.m. 186/1)

150'nci maddede tanımlanan işlem taraflara ait bir tasarruf işlemidir Tarafların davayı takipsiz bırakma iradesine karşın hakimin resen müdahale edip yargılamayı sürdürmesi usule aykırı geçersiz bir işlem sayılmalıdır.

Diğer yandan "duruşmaya gelmeyen tarafın yokluğunda yapılan işleme itiraz edemeyeceği" hükmü iki tarafın gelmemesi halinde uygulanacak bir hüküm değildir. Bir tarafın gelmesi diğer tarafın gelmemesi halinde uygulanır.İkincisi bu ifade ile " taraflardan birisi gelmese dahi bu husus davanın ertelenmesine neden olmaz. Ara kararı gereği o celse ne yapılacaksa onlar yapılır.Gelmeyen taraf ben muvafakat etmeyecektim.Şunu bunu soracaktım gibi mazeretlerle itiraz edip davayı uzatamaz " denilmek istenmiştir. Yoksa ; " usul ve yasaya aykırı da olsa yapılan her işlem geçerli sayılacaktır.Yasal itirazlar yapılamayacaktır "gibi hukuk ve mantık dışı bir sonuca ulaşmak mümkün değildir.
Diye düşünüyorum.