Mesajı Okuyun
Old 03-10-2008, 09:32   #1
oz.yıldız

Varsayılan Tüketicinin malı iade borcu

Merhaba,
Şirketimiz İstanbul ‘da e ticaret alanında faaliyet göstermektedir. İzmir ‘den bir müşterimiz cep telefonu almış cayma hakkını kullanmak istemiş. Müşteri hizmetlerindeki arkadaşlar malı ve faturayı iade etmesi halinde parasını iade edebileceğini söylemişler ancak müşteri tüketici heyetine başvurmuş. Heyet kararında paranın iadesine karar verilmiş. TKHK madde 9/A 4. fıkrası gereği satıcının önce iade etmesi gerektiğinden müşteriye parası iade edildi. Ancak müşteri cep telefonunu kredi kartı ile taksit ile ödemeyi seçmiş ve 5 taksit ödeme yapmış. Ancak banka parasını taksitle iade etme yoluna gitmiş. Müşteri ile görüştüğümde bu şekilde ödemeyi kabul etmediğini telefonu iade etmeyeceğini söyledi. Ben bunun bankayla ilgili bir durum olduğunu bankaya başvurduğu takdirde ödenen tutarı iade alabileceğini kendisine izah ettim. Birkaç gün sonra müşteri ile yaptığım görüşmede bankaya başvurduğunu ve ödediği taksit tutarını iade aldığını ancak paranın tamamını iade alması gerektiğini paranın tamamını iade almadan telefonu iade etmeyeceğini belirtti. Yani müşteri ödemediği bedeli de istiyor. Bu arada müşteri ilamsız icra takibi ile alacağını tahsil etme yoluna gitmiş ancak borcu ödediğimiz için itiraz ettik. Şimdi benim sorum cep telefonunu ya da bedelini nasıl tahsil edebiliriz. Nasıl bir yol izlemeliyim. Bu konuda yaptığım araştırmada tüketiciyi mağdur etmeme adına bir çok karar yasa yönetmelik olasına karşın tüketicini iade borcuna ilişkin bir bilgiye ulaşamadım. Bu konu hakkında paylaşımlarınız rica ediyorum. Teşekkür ederim