Mesajı Okuyun
Old 06-04-2011, 13:05   #14
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan tiryakim
Valla Mehmet Bey hem davanızın konusunu hemde bilirkişi raporlarını merak ettik doğrusu

Üstadım,

Davanın özü şu:

Müvekkilimiz bir lisans şirketi ve lisans veren şirketin acentesi. Lisans veren adına lisans alanl ile Sözleşme imzalama yetkisi yok. Lisans alan ile lisans veren arasındaki sözleşmeye de taraf değil. Bu iki firma kendi aralarında sözleşme imzalıyorlar.

Müvekkilimiz ile lisans veren firma arasında ayrıca bir acentelik sözleşmesi var. Bu sözleşmeye göre müvekkilimiz acente sıfatıyla lisans alanın lisans verene iletilmek üzere kendisine yapacağı ödemeleri, lisans verene iletecektir. Lisans alanın ödeme yapmaması halinde, müvekkilimizin dava yoluyla talep ve takip etme imkanı olmadığı gibi, bu zararlardan sorumlu tutulamayacağı hususu da acentelik sözleşmesinde açıkça yazılıdır.

Hal böyle iken; lisans alan şirket 6 taksit halinde yapacağı ödemelerin ilk beşini ödemiş ve bu tutarlar lisans verene iletilmiştir. Bunlarda bir ihtilaf yok. 6. taksiti ödemediği için bu tutar iletilememiştir.

Lisans veren, müvekkilimize dava açıyor ve diyor ki; "lisans alan 6.taksiti ödemedi sen bilgilendirme yükümlülüğünü ihlal ettin, bu nedenle bunu sen ödeyeceksin, ayrıca lisans alanla aramızdaki sözleşmede cezai şart hükmü var, 50.000 Euro, o tutarı da tazminat olarak bana ödeyeceksin!"

Dava aynen böyle. Asıl sorumlu olan lisans alanı dava etmeden, dava edip karar aldıktan sonra hukuki yoldan tahsil edilemeyeceğini aciz vesikası ile kanıtlamadan ve haliyle zarar doğmadan, bunu doğrudan rücu etmeye kalkışıyor!

Resmen saçmalık.

Bilirkişi kök raporda bunun istenemeyeceğini, zararın doğmadığını, doğmuş olsa bile uygun illiyet bağının olmadığını vs. gayet bilimsel şekilde 13 sayfa izah etmiş. Ek raporda ise birden bire sehven rapor yazdım, asıl sorumlusunu dava etmesine gerek yok, talep etmesi yeterli. Talepe ttiği halde ödenmemişse doğrudan acenteye dava açabilir ve haklıdır, diyor.

Hem de sözleşmede "lisans alanın ödememesi" halinde acente sorumlu tutulamaz denildiği halde...

Akıl alacak bir şey değil ama böyle işte...