Mesajı Okuyun
Old 26-02-2018, 17:52   #19
Av. Abdulselam DURAN

Hatun Hanıma katılıyorum,
Yargılama konusu sözlerde iftira ya da hakaret suçunun unsurlarının oluştuğundan bahsedebilmek mümkün değildir. Yargıtay'ın istikrarlı pek çok kararı mevcut. Yargıtay'ın bu konuda bir tanımlaması da var: Ağır eleştiri...

T.C. YARGITAY
18. Ceza Dairesi

Esas No : 2015/5856
Karar No : 2015/13345 Tebliğname No : KYB - 2014/132996

Özet: Somut olayda; sanığın davacı olarak yer aldığı tapu iptali ve tescil davasının
….. Sulh Hukuk Mahkemesi'nde görülen duruşması sırasında, davalılar vekili olan müşteki avukatın bilirkişi raporuna karşı beyanlarını ifade etmesi üzerine, mahkemeden söz hakkı alan sanığın “bedel ödeyerek davalıya ait yerden geçit hakkı istemiyorum, avukat bey yalancıdır” dediği, bunun üzerine davalı vekili müştekinin “sen bana yalancı mı diyorsun” sözüne karşılık “evet yalan söylüyorsun” şeklindeki sözlerinin, müştekinin onur, şeref ve saygınlığını rencide edici boyutta olmayıp, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu‟nun 128. maddesinde düzenlenen iddia ve savunma dokunulmazlığı kapsamında kaldığı, ağır eleştiri niteliğinde olduğu anlaşılmaktadır. Bu itibarla, hakaret suçunun unsurlarının somut olayda oluşmadığı…