Mesajı Okuyun
Old 14-03-2006, 21:09   #14
erdemlig

Hukukta dahi çıkar mı! Ben bir hukukçu değilim ama görüyorum ki hukukçularımız müthiş bir moral çöküntü içindedir. Kendilerine bilmem ama sahalarına saygılarını da güvenlerini de yitirmiş görünüyorlar. Hukukta da deha çıkabilir elbet. Bu kişi büyük ihtimalle de hukuk eğitimi alan bir kişi olacaktır. Ancak deha domates, patlıcan gibi yetişmez. İstendi diye de çıkmaz. Hangi ülkede, ne zaman çıkacağı da kestirilemez. Bazen de bir deha yaşadıktan bilmem kaç asır sonra anlaşılır da yüz yılların ötesinden kendisine övgüler dizilir.
Unutmayınız, ABD patent müdürü profösör, 1898 yılında, insanlığın yapılabilecek bütün keşif ve icatları yaptığını; artık yeni bir icadın yapılabilmesinin mümkün olmadığını dünyaya ilan ediyordu.
İnsanlığın geçmişine lutfen göz atınız. Binlerce yıllık tarihte çıkan dahi sayısı ne kadar azdır. Ancak her dahi bazen insanlığın, bazen mensubu olduğu milletin kaderini veya anlayışını değiştirmiştir. Elbette bundan sonra da hem de her sahada dahiler çıkacaktır. Hayatın tabiatının gereği de budur.
Bir de şunu belrtmekte fayda görüyorum. Bazı arkadaşlarımız 'dahi' kavramına başka anlamlar yüklüyor. Bu da kavram kargaşası yaratır. Saygılar.