Mesajı Okuyun
Old 04-01-2012, 16:28   #11
Seyda

Alıntı:
Yazan Tractatus
Hakim ve savcılar adliyeye girerken çantasını aratmazken avukatlar çantalarını aratmak veya en azından X-Ray'den geçirtmek zorundadır.

Hakim ve savcılar yeşil pasaport ile yabancı ülkelerin %90'ına 3 aya kadar vizesiz seyahat edebilirken, avukatlar umuma mahsuz pasaport ile yabancı ülkelerin büyük bölümüne girebilmek için vize almak zorundadır. Vize içinse bir sürü belge toplayıp konsolosluklarda aşağılayıcı mülakatlara girmek kaçınılmazdır.

Hakim ve savcılar hakkında bir şikayet olduğundan Adalet Bakanlığı soruşturma izni verirken cimri davranır ancak şikayete konu kişi avukatsa soruşturma izni hazırdır.

Hakim ve savcıların bu kadar ayrıcalığı varken asla hakim ve savcı olmayı istemedim. Serbest avukatım. Memur değilim, saçıma sakalıma karışan yok, sabit maaşım yok ama hakim ve savcının bir ayda kazandığı parayı 1 günde kazanma potansiyelim var. İşte serbest avukatlığın sadece bu rahatlığı bile hakim ve savcıların ayrıcalıklarından kat kat daha üstündür.

İyi ki Hakim veya C.Savcısı olmak istemişsiniz Sayın Tractatus. Zira problemlere veya eksilere bir de bu taraftan baktığınızda mesleği bir yılınızı doldurmadan bırakmak zorunda kalırdınız ve emekleriniz çöpe giderdi. Siteyi uzun süredir takip edenler benim ne kadar istekli olarak Hakimlik mesleğini seçtiğimi iyi bilirler. Ben avukatlık yaptığım dönemde de çantamı hiçbir zaman X-Ray cihazından geçirmedim, havaalanlarında avukat kimliğimi gösterip yurt içi uçuşlarda aranmaksızın kontrollerden geçtiğim de oldu, benim adaylıkla birlikte 4.yılım, eşimin 5.yılı, ancak yurt dışına çıkarken yeşil pasaport kullanmıyoruz, çünkü yeşil pasaportumuz yok. Siz en azından çalıştığınız büyük şehirde bir gününüzü vererek vize alabiliyorken, ben vize almak için İstanbul veya benzeri bir ile mazeret izni alarak seyahatimden çok önce gitmeliyim. Saçma sapan mektuplarla dahi meslektaşlarımız hakkında soruşturma açıldığına şahit olabiliyoruz. Siz yazdığınız gibi saçınızı, skalınızı, kıyafetinizi, bayram tatillerinde ailenizi görmeye gidip gidemeyeceğainizi muhtemelen hiçbir zaman dert etmeyeceksiniz, bense yılın her iki dini bayramından birini aile büyüklerimin elini öpmeden geçireceğim.

Sonucu şudur ki, ben yazdıklarımın hepsini göze aldım, siz de avukatlığın eksilerini göze aldınız. Alıntı yapmadığım bölümlerde ise sonuna kadar haklı olduğunuzu düşünmekle birlikte, bunu bir kıyaslama olarak yazınıza yansıtmanızı yadırgadım. Sonuçta hepimiz devletin 'Yargı' ayağını temsil ediyoruz. Sorunlarımızı konuşarak, tartışarak çözeceğiz, kesinlikle sağduyuyla ve anlayışla.Kinle, nefretle,kavgayla değil..

Saygılarımla.