Mesajı Okuyun
Old 17-09-2003, 19:19   #14
Gemici

Selamlar,
Federal Almanyaya ögrenci olarak gelebilmem icin kaymakamliktan bir belge almam gerek. Kaymakamin odasinda ayakta bekliyorum. Divanda el pence duruyor drumuna düsmemek icin, elimi masasinin kenarina koydum. Kaymakami rahatsiz etmis olacak. Nereden mezun oldugumu sordu. Istanbul Hukuk Fakültesi deyince, belli dedi. Hukukculardan mi adam olmaz yoksa Istanbulda okuyanlardan mi? adam olamz demek istiyor tam olarak cikaramadim. Kaymakam bey, karsisinda hazirola gecmedigim icin, benim bu davranisimi saygiisizlik olarak degerlendiriyordu.Yani sekilcilik. Beklenti hep ayni hazirolda beklmek. Bana öyle geliyorki bu toplumumuzun her kademesinde, hatta aile icinde bile böyle. Saygi ve sevgi cogu yerde göstermelikten öteye gitmiyor.

Asil deginmek istedigim "rica" konusu. Rica teriminin Türk Hukuk Dilinde ne anlama geldigi tartismasi beni uyardi. Bundan sonra bu terimi kullanmiyacagim. Neden mi? Ben rica teriminin Türkcede degisik anlamlarda kullanildigini bilmiyordum. Ve bir makama ricada bulunurken bu makama hakaret edebilecegim ihtimali hic aklima gelmezdi.

Nedenini acikliyayim:
Rica: Istek; istem; kibarca talepte bulunma (Prof. Dr. Ejder YILMAZ, Hukuk Sözlügü, Yetkin Hukuk Yayinlari, Ankara 1992)
Rica terimini ben ve tanidigim cogu kimse bu anlamda kullandik. Egeer ayni terim dilekce dilinde baska anlamda, günlük konusmalarda baska anlamlarda kullaniliyorsa, dilekce diliyle günlük dilimizi en kisa zamanda bu celiskiden kurtarmamiz gerekir bence.

Türk Hukuk Teamülünden haberi olmayan ve belirli terimleri sözlüklerden ögrenme zorunda olan bir Alman veya Almanyada dogup büyüyen bir Türk düsünün. Acti Karl Steuerwaldin iki ciltlik Almanca Türkca ve Türkce Almanca sözlügünü ve okuyor:

Rica: die Bitte, das Ersuchen (Türkce Almanca Cildi)

bakalim diger Cilde
Bitte: 1. Rica, Dilek 2. (flehentliche- yalvarircasina) niyaz, istirham, yalvaris, yakarma 3. (zu Gott- Allaha) tazarru

Dua edelimki bu kisi resmi bir dilekce verme zorunda kalmasin.

Saygilarimla