Mesajı Okuyun
Old 02-08-2014, 13:35   #6
Matrix

Değerli meslektaşlarım; somut olayda:" 6352 sayılı K.'nunun yürüklük tarihinden evvel yani 5 Ocak 2013 tarihinden önce başlatılan icra takiplerinde aynı taşınmaza 3 ayrı kaydi haciz şerhi işlenmiş ( bunlardan birisi bizim dosyamız olup 02/11/2012 2012 tarihli haczimiz vardır) ve kanunun yürürlük tarihinden iki gün evvel gerekli avansı yatırarak satış istedim.Diğer dosyalar ise sırasıyla şu tarihlerde kaydi haciz tarihi derc ettirmişlerdir; 1. dosya: 16/4/2012 2.dosya: 20/09/2012 T.'de bizden önce kaydi haciz şerhi işlenmiştir.Bu dosyalardan 6352 sayılı K.'nun yürülük tarihine kadar satış istenilmemiştir.Bilahare talebimiz üzerine satış Haziran 2014 T.'de yapılmış ve yapılan sıra cetvelinde dosyamıza satıştan pay düşmemiş yukarıdaki 1 ve 2. dosyalara para aktarılmıştır." Bana göre; ihale tarihi itibarıyla 1. dosyanın 2 yıllık veya 1 yıllık satış isteme süresi dolduğundan bu dosyaya pay ayrılmamalı idi.Diğer dosya da süresinde satış istememiş ve 6352 sayılı K.'nun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 1 yıllık süre de geçmiş bulunduğundan bu dosyaya da pay ayrılmaması gerekirdi, diye düşünüyorum.Bu hususta Prof. Hakan PEKCANITEZ de ; " süresinde satış istenmemişse 6352 sayıl kanunla değişik İİK'nun 106 maddesi hükmünün yürürlük tarihi olan 05/01/2013 Tarihinden itibaren taşınmaz satışlarında 1 yıllık süre dikkate alınmalıdır." yorumunda bulunmaktadır.( Aynı yönde Yar. Doç. Dr. Hakan ALBAYRAK:http://hakanalbayrak.blogspot.com.tr...ununda.html)Bu hususta icra mahkemesine sıra cetveline itiraz davası açtım ancak Yargıtay uygulaması hakkında bilgi edinmek istemiştim çünkü uygulamanın farklı olduğu yönünde meslektaşlarım değişik görüşler ileri sürmekteler...Yorumlarınıza şimdiden teşekkür ederim. Yargıtay kararı ekleyebilecek olanlara da...Not: Yukarıda bahsettiğim Yargıtay kararı " Legalbank " ta yer alan bir karar olup,üye olmadığımdan içeriğini göremedim.