Mesajı Okuyun
Old 27-02-2009, 12:03   #22
av.murat kılıç

Taahhüt konusunda bir kaç şey ben söylemek istiyorum. Benim tarzım hacizde taahhüt alıp hapis cezası ile borcun ödenemesini sağlamak şeklinde olduğundan her hacizde taahhüt almaya çalışırım. Ancak taahhüdü ihlal davaları ağır cezaya itiraz edilebildiğinden; yargıtaya gitmediğinden her yerde farklı uygulamalar var. Örneğin İstanbul itm ler 1 ay hapis cezası verirken, g.o.p itm 3 ay tavşanlı itm 10 gün hapis cezası veriyor. İstanbul itm lerde ne şekilde karar çıkarsa çıksın ağır cezaya itirazının halinde itirazınızın kabul edilmesi olasılığı binde bir dersem abartmış olmam herhalde. Ben o yüzden itiraz etmiyorum 30 TL boşuna vermek istemiyorum. İstanbul itm ler sanırım 11 tane. örneğin 1 itm haciz anında taahhüt alsanız ve haciz yapmasanız sadece taahhüt alsanız bile haciz anında taahhüt alındığı için beraat kararı veriyor. Ben bu konuda bir çok yargıtay kararı inceledim ama hiç birinde böyle bir karar yok. Duruşma sırasında itiraz ederseniz size gülümseyerek itiraz edin avukat bey diyorlar. İtiraz ettim ağır ceza mahkemesinin gerekçesi şöyle "icra mahkemesinin kararlarında geçen gerekçeye göre itirazın reddine" icra mahkemesinin kararının gerekçesi ise şöyle " taahhüdü ihlal suçunun unsurları oluşmadığından sanığın beraatine" . soruyorum hangi unsuru oluşmamış diye hakimin cevabı aynen şöyle "kararda görürsünüz" karara bakıyorum yukarıda yazdığım gibi.
Yani taahhüdü ihlal davalarında ceza çıkması bir şans , çıkmaması bir şanssızlık olarak algılıyorum. Tabi borcun bütün teferruatlarını haciz zaptına yazdırıyorum. Örneğin X tl takip çıkışı, y tl işlemiş fazi, z tl vekalet ücreti, k tl tahsil harcı, m tl masraflar olmak üzere toplam borcumun T tl olduğunu kabul ve tefhim ettim ...... şu tarihlerde ödeme yapacağım.... alacaklı vekili kabul ediyor.... Tahhüdü ihlalin cezai ve hukuki sorumluluklarını borçluya anlatıldı....şeklinde taahhüdün bütün unsurları tamam olduğu halde onlarca yargıtay kararı okudum ve yargıtay kararlarında geçen şekliyle taahhüt aldığım halde sanığın cezalandırılması yönünde karar vermeyen hakimler yüzünden bazı alacaklarımızı alamadık. Ağır cezalar hiç incelemeden onayıp gönderiyor. Ben bu taahhütlerin yargıtay incelemesinden geçmesinin daha iyi olacağını düşünüyorum. Hakimin kendi alacağı olsa en ağır cezayı verir. Kendi alacağı olmadığı için ceza vermemek için yasaya aykırı kararlar çıkıyor. Söylediğim gibi ağır cezada aynen onayıp gönderiyor. Örneğin bir yerde karı koca çalışan itm hakimleri var. Bayan hakim haciz varsa taahhütten ceza vermiyor. Bay hakim hacizde olsa tahhüdün unsurları var ise ceza veriyor. Odalarıda karşı karşıya. Ben anlayamıyorum. Küçük yerlerde ceza çıkartmak ve uygulatmak daha kolay. İstanbul itm lerde çoğunlukla talimat yazıldığından ve bugun dava açsanız 7.aya gün verildiğinden ceza çıkması 1 seneyi aşıyor. uygulanması da 6 ayı buluyor. Velhasılı istanbul da avukatlık yapmak bu yönüyle zor.