Mesajı Okuyun
Old 22-04-2010, 00:52   #68
Aslı Aydın

Merhaba,
Ben de Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1. sınıf öğrencisiyim. Hocalarımız konusunda açıkçası olumsuz bir eleştiri yapmam söz konusu olamaz. Şimdiye kadar ders aldığım tüm hocalarım konularında uzman ve bizlere çok iyi bir şekilde ders anlatabilen, ders çıkışarında veya ders dışında her türlü sorumuza her zaman için yanıt veren kişiler. İstediğimiz zaman kendilerine gidip soru yöneltebiliyoruz. Hocalarımız aynı zamanda da genellikle tam zamanlı olarak fakültemizde bulunmaktalar. Hatta işleyemediğimiz dersler nedeniyle (resmi tatiller olsun, hocalarımızın kendilerinden kaynaklanan aksamalar olsun) haftasonları veya akşamları saat 5.30'dan sonra telafi dersleri bile yapmaktalar.

İkinci olarak hocalarımızın hiçbiri herhangi bir kitabı okuyarak ders anlatmamakta. Hepsi kendi notlarından ve kendi bilgilerinden giderek dersi sürdürmekte. Sadece bazen sistematik bakımından hocalarımızın önerdiği kitaplar oluyor, bizler de o kitapları edinerek çalışabiliyoruz.

Bunun dışında da son olarak değinmek istediğim konu da vakıf üniversitelerinde eleştirilen bir konu olan sınav sistemi. Şunu açıkça belirtmeyi gerekli görüyorum ki, şimdiye kadar hiçbir sınavıma ne kanun ne kitap ne de ders notum açık olarak girmedim. Hepsine kafamdaki bilgilerle girdim. Hatta sınavlarımızda kopya çekmemize imkan tanıyacak hiçbir durum yaratılamamakta. Cep telefonlarımız veya bu tarz kopya çekiilebilecek elektronik aygıtlarımızın tümü kürsüye bırakılmakta, çantalarımız ve ders notlarımız da aynı şekilde tahtanın önüne koyulmakta. Sınav esnasında bırakın kanun kullanmayı, yanımızda bile durmamakta kanunumuz. Ayrıca sınavları test olarak olduğumuz konusu da çok komik ve saçma gelmekte bana. Bizlere her sınavda çarşaf çarşaf A3 kağıdı verilmekte ve bu kağıtları da mümkün olduğunca doldurmamız beklenmekte. Umarım bir vakıf üniversitesi öğrencisi olarak bazı konulara açıklık getirebilmişimdir.
Saygılar.