Mesajı Okuyun
Old 19-10-2009, 21:57   #281
Av.Denizcan Sarıkaya

Alıntı:
Yazan ElSu
Öss sistemini kötülemek çoğu arkdaşımızın içini baymış olabilir,ancak sahiden Sn Büşra'nın dediği gibi vakıf üniversitelerinde okuyan öğrencilerin o bölümde okumayı hak edip etmediği kusura bakmayın ama bizlerin kararı değildir.
Lisedeyken panik atak hastalığım vardı ve bu hastalığın beni sınavdaki heyecan sebebiyle tekrar bulacağı korkusu son sınıfta hiç gitmedi.Eğer bir kadınsanız işiniz daha da zordur sınav günü özel sebepler yüzünden sancılanabilirsiniz,o gün başınıza ağrılar girebilir.İnsanın bir günü bir gününü tutmayabilir,ve tüm aksilikler ya bizi ÖSS günü bulsaydı?Artık işin çoğu kalanı kader,kısmet...
Vakıf üniversitelerindeki öğrenciler sırf matematik yapamayıp oraya gitmek zorunda kaldılar diye nasıl küçümsenebilir ki?Gördüğümüz konuların matematikle çok mu alakası var?Bizim fakülteye birincilikle giren çocuk medeni hukuk dersini alttan almakta.
Tabii ki de bu üniversitelerde paralı okuyan herkes sözelde çok yetenekli olup matematiğin kazığını yemiş sistem kurbaları değil.Ancak bu fırsatı onlara devlet vermiyor mu?O gün tüm korktuğum aksilikler başıma gelseydi babam beni bir vakıf üniversitesinde okutmaya kararlıydı,o gün bu aksiliklerin olmaması benim çabamla olan bir şey miydi?Ve ben sırf biraz şansım yaver gitmedi diye şu anda vakıf üniversitesinde okuyor olsaydım şu anki halimden farkım olur muydu?Ben ahynı ben olmaz mıydım?
İşin özü paralı hukuk eğitimi alan arkadaşlara yüklenmenin bu kadar anlamı yok.Sarf ettiğimiz emeğe acıyorsak da tüm bunların acısını bu fırsatları(!) yaratanlardan çıkarmalıyız.
Saygılarımla...
Matematiğin muhakeme gücüne nasıl bir yararının olduğunu son sınıfta anlayabilirsiniz.Son sınıf arkadaşalarım bunu net bir şekilde belirttmişlerdi.Tabiki hukukta integralin veya türevin bir formülünü görmüyorsunuz.Ayrıca coğrafya dersinden(sözel olduğu için söylüyorum) akarsuları da görmüyoruz derslerimizde ya da iklimleri....matematik beyni geliştirir.beyinde karşılaştırma ve çözüm önerme ye büyük yarar sağlar.bu da hukuka gayet yarar sağlar diye düşünüyorum...Ayrıca çok değerli hocamız sn. Erdal Onar da sınıfta bu konuyla ilgili çok net bir şey söylemiştir.Hukuk bölümün sözelden eşit ağırlığa geçtiğinde başarının arttığını veya eşit ağırlıkla gelen öğrencilerin daha başarılı olduğunu ve matematiğin bunda büyük bir önemi olduğunu vurgulamıştır.

siz matematiği sadece integral-türev-formül olarak görüyorsanız bir şey diyemem.
saygılar

not:son sınıf arkadaşlarımdan aldığım beyanlar yazdıklarımın içeriğini oluşturmaktadır ve bende aynen katılıyorum