Mesajı Okuyun
Old 08-03-2007, 20:44   #17
süleyman zengin

Konu hakkında bir olay:

Türkiye'de her yıl milyonlarca YTL'lik yolsuzluk ortaya çıkarılıyor. Vatandaşın ödediği vergiler, hizmet olarak geri dönme fırsatı bulmadan 'sahtekârların' cebine giriyor.

Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ (TEDAŞ) müfettişlerinin, şikâyet üzerine Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ'de (BEDAŞ) yaptığı inceleme, devletin nasıl dolandırıldığının ilginç bir yolunu gözler önüne serdi. Müfettişlerin raporuna göre, BEDAŞ Hukuk Müşavirliği takip memuru O.G., avans kapatma işlemlerinde sahte belgeler düzenledi. Yol masrafı giderlerini olduğundan birkaç kat fazla göstererek aradaki farkı zimmetine geçirdi. Bu yolla çalıştığı kurumu yaklaşık 400 bin YTL dolandıran O.G., paraları kendi adına açtığı banka hesabında biriktirip 175 bin YTL'ye ev satın aldı. Olayla ilgili Beyoğlu Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunuldu. O.G. hakkında Rüşvet ve Yolsuzlukla Mücadele Kanunu hükümleri gereğince işlem yapılacak.

TEDAŞ Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanlığı müfettişlerinin raporu, yapılan yolsuzlukta nasıl bir yol izlendiğini de ortaya koyuyor. Raporda yer alan ifadelere göre, takip memuru O.G. avans kapatma işlemlerinde kurum avukatlarınca düzenlenen ve kendisine teslim edilen yol masrafı beyannamelerini, avukatların imzasını taklit ederek ve gider masrafını artırarak yeniden düzenledi. Dava ve icra takip giderlerinin belgelenmesinde kullanılan 'sarf' makbuzlarında tahrifat yaptı. Rapora göre, O.G. sahte evrakları evindeki bilgisayarda hazırladı.

Öte yandan PTT Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Kontrolörlüğü'nün, Zincirlikuyu Dağıtım Merkezi'nde dağıtıcı olup Kağıthane PTT Merkez Müdürlüğü'nde geçici görevli bulunan H.Ç. hakkında yaptığı inceleme, yine ilginç bir usulsüzlüğü ortaya çıkardı. Hazırlanan rapora göre, H.Ç. Kağıthane PTT merkez gişesinde yapmış olduğu tahsilatlardan 206 adet telefon ve BEDAŞ faturası bedeli 20 bin YTL'yi zimmetine geçirdi. H.Ç. hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.