Mesajı Okuyun
Old 20-01-2012, 00:02   #10
İBRAHİM AYDIN

Varsayılan limited şirketlerde müdür atanmamış ise ortaklar kamuya olan borçlardan sorumlumudur

BENİM BİR SORUM OLACAK HİÇBİR ARKADAŞIMDAN NET BİR CEVAPALAMADIM,MÜVEKKİLİM BİR LTD ŞİRKETİNİN %1 HİSSESİNİ DEVİR ALMIŞ MÜVEKKİLİMİNORTAĞIDA ŞİRKETİN KALAN %99 HİSSESİNİ DEVİR ALMIŞ YANİ ESKİ ORTAKLARDA HİÇBİRHİSSE BIRAKMAMIŞ MÜVEKKİLİM VE ORTAĞI ŞİRKETİN TAMAMINI DEVİR ALMIŞLAR.DEVİRALDIKTAN SONRA YENİ ORTAKLAR ŞİRKET MÜDÜRÜ SEÇMEMİŞLER ŞİRKET TASVİYEYE GİRMİŞDİĞER %99 HİSSESİ OLAN BÜYÜK HİSSEDAR TASVİYE MEMURU SEÇİLMİŞ ŞU ANDA TASVİYE DEVAM EDİYOR,ORTAKLAR ŞİRKETMÜDÜRÜ SEÇMEDİKLERİNDEN

TTK 540 MADDESİNİN BİRİNCİ FIKRASINA GÖRE

Limited şirketlerde aksi kararlaştırılmış olmadıkça,ortaklar hep birlikte müdür sıfatıyla şirket işlerini idareye ve şirketitemsile yetkili ve mecburdurlar. Böyle bir durumda ortakların hepsi kanunitemsilci sıfatına haiz olacaklarından, amme alacağının tamamından müşterek vemüteselsil olarak sorumlu tutulurlar.

İŞİN ÖZÜrtaklar şirket müdürü seçmedikleri için başkadabir şirket müdürü olmadığından ortakların hepsi şirket müdürü sayılacağından budurumda kamuya olan borçlardan yukarıda belirttiğim gibi müşterek ve müteselsilsorumlu olacağından şirkette %99 hissesi olan diğer ortağın hiçbir malvarlığıolmadığı için maliye bakanlığı ve ssk şirketin kamuya olan borçların tamamını%1 hissesi olan müvekkkilimden tahsiledebilecek.

fakat yasada bir boşluk yakaladım

TTK 540 MADDESİNİN 3 ÜNCÜ FIKRASINA GÖRE
Kuruluştan sonra şirkete giren ortaklar, bu hususta umumiheyetin ayrı bir kararı olmadıkça,şirketi idare ve temsile mezun ve mecburdeğildirler.
SORUMUN ÖZETİ:BU DURUMDA %1 hissesi olan müvekkilim yasayagöre kurucu ortak olmadığı için şirket müdürü sayılamıcağından maliye ve ssk yaolan borçlarını 6183 sayılı kanunun 35 maddesine göre %1 hissesi oranındaödeyip kurtulabilirmi. BU KONUDA GÖRÜŞLERİNİZİ RİCA EDİYORUM.

HEPİNİZE SAYGILAR