Mesajı Okuyun
Old 05-12-2008, 20:45   #27
çınar

sayın gürhan koç
ihtiyadi haciz esasa geçildiğinde takip oluyor diyeceğim ama bunu zaten biliyorsun benim araştırdığım konu sayın av.a. bilgilinin anlattıklarına benzer bir konu dosyamda ihtiyadi haciz kararını esasa geçtim ve aynı gün hacze çıktım.borçlu borcu kabul etti ve itirazı olmadığını beyan etti.ben bu aşamada takibin kesinleştiğini düşünüyorum.ancak yargıtay kararlarında dikkat ettiğim husus cebir tehdidi altında taahhüt alındığı için taahhüdün geçersizliği ve takibin kesinleşmemiş olduğu için taahhüdün geçersizliği yönünde karar veriliyor.
oysa başka bir olayda ihtiyadi haciz kararı olmadan borçluyla kadıköy icrasına gidip takip açtım ve borçlu borcu kabul etti itirazı olmadığını bildirdi aynı gün tapuya haciz müzekkeresi çıkardık.böyle bir durumda haciz kesinleşirken ihtiyadi haczin esasa geçilerek yapılan takipte borçlunun borcu kabul edip itirazı olmadığını bildirdiğinde niye takip kesinleşmiyor.ayrım noktası olarak borçlunun mutlaka icra dairesinde taahhüt vermesi gerektiği görüşünde olan arkadaşlar var.