Mesajı Okuyun
Old 13-03-2012, 20:14   #1
Salome

Varsayılan otobüs yolculuğunda valizin kaybolması, taşıyıcının sorumluluğu

05.03.2012 tarihinde İstanbul'dan İzmir'e dönüş yolculuğum sonunda bagaj kuponumu görevliye verdim ancak valizim bagajdan çıkmadı. Bunun üzerine bir tutanak tutuldu ve bagaj kuponu o tutanağa eklendi. Daha sonra valiz bulunmadığı için zararımın tazmini istedim. İstanbul'a 5 günlüğüne nişanlımın yanına gittim, bu nedenle yanıma en yeni ve en güzel kıyafetlerimi aldım üstelik İstanbul'dan da bir o kadar alışveriş yaptım. 06.03 günü sabah 9:20de ceza mahkemesinde duruşmam olduğu için bir aksilik olur düşüncesiyle duruşma dosyamı da yanıma aldım ve 2 ay boyunca hazırlanıp notlar aldığım savunma dilekçemi İstanbul'da nişanlımın ofisinde hazırladım ve kişiye özel bilgisayar olmadığı için çıktı alıp kaydetmedim. Valizimde kaybolan eşyalarım arasında annanemin bana verdiği aile hatırası bronşumda vardı. Yaşadığım sıkıntı nedeniyle üç gün migrenim tuttu ve üç gün boyunca işe gidemedim. Valizimde kaybolan eşyaların hepsini tek tek değerleriyle yazdım. Nilüfer Turizm'den maddi 3000 TL maddi 1000 TL maddi tazminat talep ettim. Karşılığında 'müşteri memnuniyeti gereği' sadece 500,00 TL ödeyeceklerini söylediler. Bir de o gece sinirden tutanağın bir örneğini almak aklıma gelmedi. Şimdi de tutaağın ve bagaj kuponunun nerede olduğu belli değil. Bu nedenle hem emniyeti suistimalden ceza davası açacağım. Hem de maddi ve manevi tazminat talepli dava açacağım. Ancak görevli mahkeme konusunda kararsız kaldım. Tüketici Mahkemesi mi görevli yoksa Ticaret Mahkemesi mi? Bir de ceza davasından sonuç alabilir miyim acaba? Bagaj kuponunu bulmaya çalışacağım ama ya bulamazsam diye de düşünüyorum. Emsal yargıtay kararı olan ve yahut fikirleriyle yardımcı olabilecek arkadaşlar varsa çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.