Mesajı Okuyun
Old 15-01-2010, 11:07   #7
Av.YBayrak

Merhabalar;
Sayın meslektaşım Av.Armağan Konyalının söylediğine katılıyorum, ancak eklemek istediğim ve dikkat edilecek husus şudur. a) Aldatma iddiasına konu edrilen eylem yeri neresidir, b) Söz konusu görev sırasında mı gerçekleştirilmiştir, c) Memurun bu hareketi memuriyetini icra ve ifa etmesine olumsuz etki ediyor mu, d) Memuriyet çevresine hal ve davranışları ile aleni yansıyan bir durum var mı.
a, b, ve c fıkralarındaki hususlar sanırım açıklaya gerek göstermemektedir. Bunlardan birisi var ise, memura disiplin cezası uygulanabilir.
d fıkrasına ilişkin açıklama yapmak gerekir diye düşünüyorum, memur disiplin hukuku bakımından; örneğin memurun aşırı alkol alarak, ya da iş sahiplerinden, veya kendisinden alt konumdaki başka memurlardan borç para alması, kumar düşkünlüğü gibi halleri, memurun disiplin yönünden cezalandırılmasına neden olabilir. Şimdi yine var mı bilmiyorum, fakat, Gizli Tezkiye Varakası denilen ve yıllık olarak memur hakkında son altı ay çalıştığı yerdeki bir üst ve onay makamındaki olmak üzere iki amiri tarafından düzenlenen yıllık gizkli sicili vardı. Bu sicili, normal özlük ve sicil dosyasına girmezdi. Memurun memuriyet geleceğinde bu gizli sicili asıl etkili olandı.
Memurun taşıması gereken birkaç temel ilke'den biri olan dürüstlük ve güvenilirlik ilkesine aykırılık teşkil eden hareketi, suç teşkil etmeyecek boyutta olsa bile memura disiplin cezası verilmesi için yeterlidir.
Öyle ki, 657 S.D.M.K.nun 54-57 m. olsa gerek, maddesini şimdi tam hatırlayamadım, aday memurun dahi, adaylık süresi içinde memuriyetle bağdaşmayacak bu gibi hareketleri nedeniyle adaylık süresi sonunda memuriyetine son verilmesine ve asli memuriyete alınmamasına neden olabilmektedir.

Sayın Konyalı "Aşkın büyüsüyle cezbeye kapılan ve kendini kaybeden bazı memurların kendilerine gelmeleri için idarece zorla yerlerinin değiştirildiği doğrudur. Ancak bu yer değiştirme işlemleri ceza kararları ile değil, “gönderilen yerde elemana duyulan ihtiyaç” gerekçesi ile idari kararlara dayanılarak yapılmaktadır." gerekçeniz gerçekten çok güzel. )
Burada vurguladığınız yer değiştirme, hem o dairenin düzenini, hem de memuru korumaya yöneliktir. Memur, aşkı ile ekmeği arasında seçim yapmak , hatta seçim yapamaz durumunda kalabilmektidir. Hele ki taşrada ise...