Mesajı Okuyun
Old 13-02-2011, 12:03   #15
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan hızır hafiye
Sayın Dikici
Öncelikle yeni kartlarınız hayırlı olsun. ama o kart üzerindeki çipin işe yarayabilmesi için alışveriş merkezi girişinde o kartı okutabilecek düzeneğin olması lazım.
heralde düşüncelerimi yazıya dökme konusunda sıkıntım var. ben pvc derken taklit edilebilmesi kolay manasında dedim. eğer internette arama motoruna polis kimlik kartı örneği yada avukat kimlik kartı örneği yazarsanız açılacak sayfada kullandığımız kimliklerin aynısının resimlerini görmek mümkün. hatta emniyet halkı aydınlatmak adına resmi internet sitesine polis kimlik kartı resimlerini önlü arkalı koymuş. yakın zaman önce polis kılığında bar basıp çalışan kadını kaçıranları unutmamışızdır.ben meslek yaşamımda sadece otobüs parası vermemek için sahte polis kimliği yapan şahıs gördüm.onun için bazen kamu yararı adına bazı haklarımızdan feragat etmek erdemliliktir.
saygılar...

Mutlaka kamu yararı adına bazı haklarımızdan feragat ederiz, zaman zaman da ediyoruz. Şahsen ben güvenlik noktalarında yapılan aramalarda avukat olduğumu da söylemeden ve hatta benden istenmese bile ben çantamı açıp gösteriyorum. Bu güne kadar hiç bir güvenlik görevlisi ile en küçük sözlü bir tartışmam dahi olmamıştır. Çoğu kere de hiç bakmadan ve aramadan buyrun geçin diyorlar. Mesele bu değil.

Mesele toplumun ve hatta bazı kamu kurumlarının avukata yaklaşımı.Haklarını sınırlama arzusu. İşte bu beni rahatsız ediyor. Bir çok meslektaşımı da sanıyorum bu husus rahatsız ediyor olmalı. Herşey karşılıklı saygı sevgi içinde yürümeli. Hiç bir meslek bir diğerinden üstün değildir. Bir hukukçu bir güvenlik görevlisinden, bir marangoz, bir terziden mesleki anlamda üstün değildir. Üstün olan insan onuru ve saygınlığıdır. Bu ise karşılıklıdır.

Diğer yandan bahsettiğiniz kimlik kartının kendisinin güvenli olmasının sorunu çözemeyeceği, bunun ancak kapılarda, kontrol noktalarında kontrolünün mümkün olması halinde bir anlam ifade edeceği görüşünüz de doğrudur ancak takdir edersiniz ki hiç bir kimlik belgesi için güvenlik noktalarında kontrol mekanizması yoktur. Polisler için de sanıyorum ki durum aynıdır.

Saygılar,