Mesajı Okuyun
Old 29-09-2006, 13:10   #21
Av.Duygu Işık Behrem

Arkadaşlar, şanssızlık bende mi bilemiyorum ama ben avukatlığa adım attığım ilk günden bu yana pek çok olumsuz olay yaşadım, çay ikram etmek, bulaşık yıkamak,telefonlara bakmak için stajyer aramak/çalıştırmak o kadar masum kalıyor ki yaşadıklarımın yanında! Hatta stajyerliği geçtim, stajyerliğin ardından çalışmaya başladığım ilk büroda bile yanında çalıştığım avukat arkadaş bunları yaptırmaya çalıştı bana. Tabii ki münasebetimiz bu ve daha pek çok sebeplerin birleşmesi neticesinde 1 aydan uzun süremedi...

Yaşadığım ve bir kısmını burada dile getiremeyeceğim sorunlar, mesleğimi ve bu mesleğin ortamını çok defa sorgulamama, mesleğimden uzaklaşmama ve hatta 7-8 ay boyunca avukatlık yapmamaya kadar götürdü beni.

Ardından tekrar gücümü toplayarak ve çirkin olan her şeye gözümü kapatarak yeni bir başlangıç daha yaptım. Şu anda tekrar mesleğe başladım ve 5-6 aydır çalışıyorum. Önüme 1 yıl koydum bu mesleği sevmeye çabalamak için.

Hukuku sevmek ayrı, avukatlığı sevebilmek ayrı! Hukuk her haliyle güzel bir kadın gibi; kıymetli bir taş kadar parlak ve aydınlık benim için ancak mesleğin bu taş kadar parlak ve aydınlık olduğunu söyleyebilmem mümkün değil ne yazık ki! (Kanunların lafzındaki hatalar güzel mi diye soracak olursanız onların da tartışma aşaması zihin açıcı ve keyiflidir örneğin )

Benim naçizane tavsiyem, Kendinizi asla ezdirmeyin kadın ya da erkek farketmez, mesleğin çirkinleştirilmesine izin vermeyin. Değer göreceğiniz ve değer vereceğiniz birilerinin yanında stajınızı yapın ve mesleğinizi icra ederken de böyle insanları arayın. İlanlara gelince, özellikle erkek ya da özellikle bayan avukat aranması hususu fazlaca karşılaşılacak bir durum. Çünkü icra işleri için erkek tercih eden ya da başka sebeplerle bayan tercih edebilen bürolar olabilmektedir. İlla ki art niyet aramayalım
Ancak bir görüşmeye gittiğinizde her şeyi en ince ayrıntısına kadar konuşun, kendi kişiliğinizi ve isteklerinizi de ortaya koyun, sizi bir köle olarak değil de zorlandığı noktalarda fikir danışabileceği, yardım isteyebileceği, değer verilecek bir meslektaşı olarak görmesini sağlayın. Kendinizi daha ilk görüşmede bile belli edebilirsiniz ve aynı zamanda karşınızdakini de bir ölçü tanımaya çalışabilirsiniz.
Çalıştığım ilk iki büroda,iş görüşmesi sırasında taleplerimi, isteklerimi ve kendimi ortaya koyamadığım için pek çok sorun yaşadım ama bu iki kötü tecrübe bana beraberinde pek çok olumlu şeyi de getirdi . Yaşananlardan sonra ne istediğimi ve ne istemediğimi biliyorum, isteklerimi çekinmeden ve olduğu gibi dile getiriyorum,kendimi karşımdaki insana belli ediyor ve ilkesel olarak doğru bulmadığım şeyleri yapmayacağımı söylüyorum. Uzun vadeli bir huzur ve mutluluk için size de önerilerim bu yönde olacaktır.
Sevgi ve saygılarımla.