Mesajı Okuyun
Old 15-12-2011, 15:42   #273
Av.H.Sancar KARACA

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Manevi tazminat davası bakımından Belirsiz dava açılamaz diye düşünüyorum. Açılırsa, manevi tazminat bölünebilir anlamına gelir ki, "paramparça…" oluruz.
Üstadım, deniyor ki (PEKCANITEZ, Belirsiz Alacak Davası s.82 ) "Belirsiz alacak davası ile manevi tazminat talebinin önce geçici talep sonucu olarak istenilmesi, hukukumuzdaki manevi tazminatın bölünüp bölünmemesiyle ilgili tartışmanın dışındadır. Zira belirsiz alacak davasında talep bölünerek istenilmemektedir. Aksine manevi tazminatın aslında tamamı istenilmekte, ancak bunun kesin olarak belirlenmesi tahkikat sonuna kadar bir zaman içinde yapılabilmektedir"
Ayrıca, aynı eserin aynı sayfasındaki dipnot ile KURU ve YILMAZ'IN, ayrı ayrı "Manevi tazminatın takdirinde hakime çok geniş takdir yetkisi verilmiştir. Hakimin takdir yetkisi bölünemez." özlü görüşüne dayanılarak denilebilir ki; "bölünme " hakimin takdir yetkisine yönelik ise o zaman "parçalanabiliriz".
...
Manevi tazminatı isteyen taraf, işin başında bir miktar (amiyane tabirim için affınıza sığınırım) sallayacağına, belirsiz alacak davası ile, tahkikat sırasındaki tartışmadan yararlanarak durumuna uygun bir miktar talep eder. Bu da amaca uygundur (diye düşünüyorum).