Mesajı Okuyun
Old 04-12-2011, 01:54   #229
Porsuk

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
Sayın Meslektaşım,

İşçi alacağı davalarını m.107 çerçevesinde açıyoruz, şimdilik bir sorun çıkmadı. Bir mahkemede sorun yaşar gibi oldum. Ara kararların yazım dilinden kaynaklanıyordu. Hakimin davayı tam dava olarak açmam gerektiğine hükmettiğini sandım. 16 maddelik tensip tutmuştu ve dili iltibasa çok açıktı. Bir maddede istem sonucunu netleştirmemi istiyordu, diğerinde davayı eda davası olarak nitelediğini yazıyordu.

Gittim, konuştum, ne demek istiyorsunuz, davayı tam dava haline mi getireceğiz dedim?
Yok öyle birşey avukat bey dedi. Eski durumdan hiçbir değişiklik yok işçi alacağı davaları açısından 107/2'ye göre devam ediyoruz davalara dedi. Daha yeni seminerden geliyoruz dedi.

Bir de şunu da ekledi: Ah avukatlar ortalığı karıştırmasanız!
Ben de cevabı yapıştırdım : Biz mi, siz onu meşhur "Hocalar" a (bu hitaba da gıcık oluyorum ya neyse) söyleyin lütfen!

Saygılar.
Sayın Av. Ömer Güntay,
Bazı öğretim görevlilerinin iş davalarına yönelik tam dava açılması gerekteği şeklindeki yorumlarının, sırf HMK'nın hazırlanması aşamasında görev almış olmalarından kaynaklı olarak, hukuk camiasında fırtına kopardığı, kafa karışıklığı yarattığı açık. Avukatlar bu kargaşada en az payı olan kişilerdir.Nedense yasa hazırlanırken avukatlar yargının bir öznesi değilmiş gibi yok sayılır, ortalık karışınca da yargının tek öznesi avukatlar olur.