Mesajı Okuyun
Old 16-11-2009, 01:08   #141
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan avukata saldıran sanığı bir başka avukatın savunması

Öncelikle tartışmada sayın Konyalı'ya şu anlamda katıldığımı ifade etmek zorundayım;
HİÇ KİMSE SAVUNMA HAKKINDAN YOKSUN BIRAKILAMAZ

Bu bizim mesleki görevimizdir. Biz savunmasmızı yaparken sanığın fiilinin doğru olduğunu tartışmıyoruz.

kim cinayetin haklı olduğunu savundu?

Bu sanığın sorunudur. Bizim sorunumuz sanığın hakkını savunmaktır.

Aklıma bir mesel geldi; biraz açıklayıcı olacağını umduğum için ifade etmek istiyorum:

Hırsızı yakalamışlar; her şeyi söylemiş, yer göstermiş, eşyalar da bulunmuş, mahkemede hakim sormuş: Avukat istiyormusun?

Sanık evet demiş

Hakim burada avukat ne yapacak demiş?

Sanık ben de onu merak ediyorum demiş.

Bu işin güldürücü tarafı idi.

Peki sanığın davasını avukatlar kabul etmez ise 3. tayin edilen avukatın kabul etmek zorunda olduğuna ilişkin hükmü anımsıyormusunuz?

Bu avukatı nasıl değerlendireceğiz?

Bir başka olay daha anlatayım: Suat Yaşa benim arkadaşımdır. Onu bıçaklayan insan da bir başka (benim ve suatın) arkadaşını aramış ve olayı anlatarak davaya girmesini istemiş. O arkadaş da hayır demiş. Başka bir avukat bulunmuş.

Burada iki farklı sorun karışık tartışılıyor.
1- İnsan savunma hakkından yoksun bırakılabilir mi? (Avukata saldıran bir kişi olsa bile)
2- Avukata yapılan saldırının savunulması etik değerlerle bağdaşırmı?

Peki ben burada bir soru sorayım:
Herkesin savunulma hakkı vardır, savunma hakkı kutsaldır derken; saldırı avukata karşı yapıldı diye o insanı savunmaktan nasıl vazgeçeceksiniz? Mesleki dayanışma kadar insanın savunma hakkı da sizin açınızdan etik bir değer değilmi?

Öze gelirsek:
Ben almam.
Adam baroya gider 2 avukat almaz.
3. avukat almak zorunda

Onu nasıl yargılayacağım?

Konuyu açan arkadaşımız hakkında birşey söylemek istemedim. O tamamen kendi takdiridir. Konu mesleki etiğe dayandığı için bu lafları söyledim.

Şundan emin olun. İşkence bir insanlık suçudur. Bunu biliyorum. Zorunlu kalırsam -ZORUNLU KALIRSAM BİR İŞKENCECİYİ SAVUNURUM- çünkü savunulmak, hukuki yardımdan yararlanmak onun da hakkıdır. Ben o hakkı yoksayma hakkını kendimde görmüyorum.

Saygılar.