Mesajı Okuyun
Old 02-09-2009, 16:49   #1
Tractatus

Rahatsiz İstanbul Emniyeti'nin zorla avukatları araması

Bir müvekkilin dosyası için geçen hafta Gayrettepe'deki bilişim şubeye gitmek istedim ancak kapıdaki polis memuru avukat olduğumu söylememe rağmen çantama bakacağını aksi halde beni içeri sokmayacağını bildirdi. Elinde, bir emniyet müdürünün yayınladığı emir vardı ve o emirde avukat dahi olsa arama konusunda herkes aynı muameme yapılacağı ve araması bulunan avukatlar bulunduğundan güvenlik nedneiyle avukatların da benzer şekilde aranacağı yazılıydı. Avukatlık Kanunu "ağır cezayı gerektiren suç üstü hariç avukatlar aranamaz" dese de bir kamu görevlisinin yayınladığı emir, kanundan daha üstün tutuluyordu.

Polis memnuruna sordum "buraya giriş yapan hakimleri de arıyor musunuz". Hayır dedi.

O gün acelem olduğundan belki "bir an önce işim bitirip çıkayım" düşüncesiyle çantamın aranmasına müsaade edebilirdim ama eğer buna izin verirsem kanuni hakkımdan taviz vereceğim için Baro'nun avukat hakları merkezini aradım ve yarım saate yakın girişte bekleedim. Ancak tutanak tutmak üzere Gayrettepe'ye gelebilecek bir meslektaş bulunamadı ve en az 2 saate yakın beklemem gerekeceğinden MECBUREN çantamın içini gösterip giriş yapmak zorunda kaldım.