Mesajı Okuyun
Old 15-11-2008, 18:19   #1
Armağan Konyalı

Varsayılan Meslek odalarının ve baroların kamusal yetkileri nelerdir?

Sayın Üyeler

Anayasa'nın 135.maddesine göre meslek odaları ''kamu kurumu niteliğinde'' ''kamu tüzel kişisi''dir. Kendi kuruluş kanunlarında da aynı ifadeler geçmektedir.

1- ''Kamu kurumu'' ile ''kamu kurumu niteliğinde'' kavramları arasındaki fark nedir? ''Kamu kurumu niteliğinde'' kavramının mevzuatta bir tanımı var mıdır?

2- Kamu kurumu niteliğinde olan meslek odaları veya baroların kamu gücüne dayanan yetkileri arasında kamulaştırma yetkisi var mıdır?

Örneğin makina mühendisleri odasının bir ildeki şubesi istediği yerdeki özel şahsa ait bir arsayı kamulaştırma yoluyla alarak şube binası yapabilir mi?

Bazı kaynaklarda Kamulaştırma Kanunu'nda kamulaştırma yapmaya yetkili kılınan ''kamu tüzel kişiliği'' sıfatını taşıdıkları için meslek odalarının kamulaştırma yetkisi bulunduğu yazmakta. Ama ben şimdiye kadar kamulaştırma yapan meslek odası veya baro görmedim.

Örneğin makina mühendisleri odasının şube binası ''resmi bina'' sayılır mı? Ben şimdiye kadar baro binasını resmi bina olarak görmedim. Görmek de istemem.

Yukarıdaki iki soru birbirinden bağımsızdır. İstediğiniz soruyu yanıtlayabilirsiniz. Emekleriniz için teşekkür ederim.

Saygılarımla