Mesajı Okuyun
Old 06-03-2007, 02:08   #87
hakansezen

arkadaşlar öncelikle konuya olumlu veya olumsuz ama bilerek yorum yapan eleştiren destekleyen öneride bulunan herkese kendi adıma teşekkür ediyorum. yine taraf olduğum fikrine sebebiyet vermemek adına sadece gözüme çarpan bir kaç hususa kendi çapımda cevap vermek istiyorum...

Polisin eğitimi konusunda gelinen ve gelinmek istenen nokta ve gelişmeler hakkında polis akademisi web sayfasını, verilen dersleri ve dersleri verenleri lütfen inceleyeniz. ayrıca bu okula giren öğrencilerden polis koleji kökenlilerin koleje nasıl girdiklerini ve seviyelerini, liseden girenlerin hangi puanlarla sadece başvuru hakkı kazandıklarını ve hangi bölümlere girebilecekken akademiye girdiklerini araştırınız. buradaki amacım verilen eğitimin verildiği kadarını buradaki öğrencilerin kapasitelerinin fazlasıyla alabileceğini ve hatta çoğu öğrencinin farklı bilim dallarında ülkemiz adına çok daha yararlı faaliyetler yapabilecek kalitede olduğunu belirtmektir. bu kişiler polis amiridir...

PMYO ların ne zaman açıldığını kaç mezun verdiğini teşkilatın kaç kişi olduğunu ve teşkilattaki PMYO mezunlarının oranını hesaplayın. bir kurumda eğitim isim değişikliği ile olmaz illaki bir süreç dahilinde eskinin erimesi yeninin dirilmesi ile meyva verecektir. her şey daha güzel olacak... bu arkadaşlar da göz bebeğimiz memur kardeşlerimiz...

eğitim konusu ile ilgili olarak bir arkadaşın yaptığı bir eleştiriye cevaben; hiç bir şey olamadım bari polis olayım diyen kişi kadar döt yıllık fakülte bitirip polis olmak için sırada bekleyen bu ülkenin nitelikli evlatları var bir şey olmuşlar ama yine polis olmak istiyorlar bunun cevabını da siz verin bu hususta bir suç var mı var sa suçlu kim.

medya hususuna gelince, yer aynı gelen aynı konu benzer ama farklı, birinde müdahale birinde polis ile katılımcıların görüşmesi ve kanuni olarak belirlenen sınırlar dahilinde yapılan bir basın açıklaması ve olaysız dağılım. birincisinde müdahele eden polisler kaçan kişiler gazlar gözaltılar haberlerde polisin sert müdahelesi ya da polise karşı taşlı sopalı saldırı gibi farklı ama nedeni anlaşılmayan yorumlar. diğerinde bir saniye bile haber yok. niye. bir kısım insanlar haklı veya haksız doğru veya yanlış fikirlerini polise taş atmadan beyan edip dağılmışlar bunun neresi haber taş yok gaz yok cop yok panzer yok kaçan yok kovalayan yok. hangi haberlerin yayınlandığını bilmem anlatabildim mi..

ayrıca bildiğim bir yer olarak haberleri izlerseniz her gün ankarada sarhoş şöförler kaçan hırsız görüntüleri mağdur insanlar. aynı ankarada asayiş ekipleri bir günde kaç aranan şahıs ve şüpheli kaç silah kaç bıçak yakaladı kaç muhtemel olaya olmadan müdahale etti haber yok. dolayısıyla medya yoluyla yapılan doğru bir işi görmek çok kolay değil maalesef. yalnız tabiki suç önleme adına yapılan hiç bir şey yeterli değil bunun bilinci ile arkadaşlarımız çalışıyor bunu da belirteyim.

bir önceki paragrafta yakalananların kaçı adminin evine hırsız olarak tekrar girdi bu bizi aşan bir konu ve biz o hırsız sizin evinize her girdiğinde tekrar yakalamaktan inanın gücenmiyoruz... affınıza sığınarak sizi örnek verdim...

basından bize yansıyan bazı olaylarda polisin doğan yetkisini kullanmadığı durumlar söz konusudur bu doğrudur ancak bunların bir kısmı gerçekten yetki bilmemezlikten bir kısmı insiyatif kullanmaktan bir kısmı evde bekleyen iki aylık iki saat gördüğü çocuktan kaynaklıyor bazı iller bazı birimler içindir son cümle...

saygılarımla