Mesajı Okuyun
Old 28-02-2007, 22:39   #78
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan türk polisi bu mu ???

Sayın admin;
Ben orada doğrudan hakimler ve savcıları eleştirdim. Çünkü yasada 6 yılı aşmayan suçlarda kaçma şüphesi varsayılamaz derken Ankarada hakim ve savcılar üst sınırı 3 yıl olan hırsızlık suçları nedeni ile insanları tutukladılar. BU YASAYA AYKIRIDIR VE BENİM HUKUKÇULUK DAMARIMI ETKİLER?
Sizin düşüncenizi bilemiyorum. Büyük harflerde bir kızgınlık veya küfür amacı ile yazılmış olmayıp sadece dikkat çekmek amacı ile yazılmıştır.

Aslında güzel oldu:
Ben eksiklerimi tamamlamak için siteye girdiğimde sizin yazınızı gördüm; Çok da keyif aldım. Sizi yanlış anladığıma üzüldüm.

Dün yazdığım yazıda ilk yazımda bir sürü yanılsamanın öne sürüldüğünü ifade etmiştim.

Dünkü yazımın devamı olarak biraz daha açık ifadelerle devam edeceğim:
1- Polisin hangi yetkisi elinden alınmıştır?
Hiç bir yetkisi. Hala silah kullanma konusunda yetkili"VE GÖREVLİ"tek kümedir. Burada polis ben eskiden istediğim gibi silah kullanırdım şimdi kallanamıyorum, o zaman da suçluyu yakalamam demek gibi bir hakka sahip midir?

Şu açık kendisine silah ve job verilen polis düzenen devamını sağlamak anlamında zor kullanma yetkisine sahip. Peki hangi oranda?
Televizyonlarda görüyoruz: Göstericinin biri alınmış ve 4-5 polis kıyasıya dövüyor. Bazen arkadaşlarının veya amirlerinin sei geliyor: Tamam vurmayın. Bu nasıl bir güç kullanma anlayışıdır.

Değişik bir örnek vereyim:
Ben eşimi her gün herhangi bir nedenle dövebilirim. Bu bir güç kullanmadır (Yasal değil doğal), benim haklılığım ve haksızlığım nasıl belirlenecektir? ya da tamam lan sana para vermiyorum dışarda içip karılarla geziyorum diyebilirim. Erken egemen toplumun bir üyesi olarak bu da benim hakkımdır. Ya da tamam boşanıyoruz çek git demek gibi bir hakkım da var, tersine tamam ev senin olsun sen çocuğa bak ben taşınayım demek vb.Bunların hepsinde ben bir güce ve bu güce dayanan hakka dayanıyorum. Hangisi yanlış? Gücün kulanılma biçimi yanlış?

Şimdi polisin hangi hakkı kısıtlanmıştır?
Sadece şiddet kullanırken dikkatli ol denilmiştir.

Polis ben bu koşullarda sanık yakalamam diyorsa işini yapmıyor demektir. İstifa etmelidir. Hiç kimsenin kendisine sınırsız bir yetki verilmesini isteme hakkı yoktur. Unutulmamalıdır ki yetki sorumluluğu da beraberinde getirir. Polisin ben silah kullanayım ama yargılanmayayyım demek gibi bir hakkı yoktur.

Devam edeceğiz.

Saygılarımla