Mesajı Okuyun
Old 27-02-2007, 10:18   #68
Av.Ömer KAVİLİ

Alıntı:
Yazan hakal35
Sayın Kavili
'"Yakaladıkları hırsızları mahkeme bıraktı polisler hüngü hüngü ağladı" başlıklı haberi düşünebiliriz. Bu olayda polislerin ağlama tepkisine yol açan, polisin kendisini yargıç yerine koymasıdır.'yorumunuza kesinlikle katılmıyorum.
Siz (sizin-hukukun-tabiriyle)SANIĞI binbir zorlukla yakalayacaksınız,delil sunacaksınız,yada suç üstü yapacaksınız ondan sonra adam adliyeden sizden önce çıkacak üstüne size'çaldığım hayvanları karakolun önünde keseceğim,sizin gözünüze baka baka yiyeceğim'gibi küstahça bir ifade kullanacak ve bu sizin zorunuza gitmeyecek.İçimizde bunu başarabilecek varsa beri gelsin!Şahsen ben hakimin yada savcının işine karışacak değilim ama sokakta vatandaş tepkisini bize koyuyor.'Ortalık hırsız dolu neden yakalamıyorsunuz' sözünü çoğu meslekdaşım gibi bende defalarca duydum.Anlayacağınız biz kendimizi hakim yerine koymuyoruz ama maalesef vatandaş olayın bizden kaynaklı oduğunu düşünüyor.Sonuç olarak günah keçisi biz oluyoruz!
SAYGILAR...
Sayın "hakal35",
İletinizde koyu renkle vurguladığım,"delil sunacaksınız,..." deyiminiz çok tartışma götürür.

Eğer siz polis olarak şüpheli ile birlikte "delil-Kanıt":
a) savcıya götürüyorsunuz ve savcı şüpheliyi serbest bırakıyor ise, ya o savcı meslek etik kurallarını çiğniyor olabilir, ya da o kanıt o eylemin o şüpheliyle bağlantısını kanıtlamaya uygun olmayabilir.
b) mahkemeye götürülüyor ve yargıç sanığı serbest bırakıyor ise, ya o yargıç meslek etik kurallarını çiğniyor olabilir, ya da o kanıt o eylemin o şüpheliyle bağlantısını kanıtlamaya uygun olmayabilir.
c) o suç tipi CMK düzenlemesinde tutuksuz yargılanmayı gerektiren nitelikte bir suç olabilir.

İşte burada çarpıcı olan şudur. Ortada bir kanıt var, polis bunu hukuka uygun yolla elde etmiş ve savcıya/yargıca götürmüş ve hukukçu (savcı+yargıç) bu kanıta karşın serbest bırakma kararı vermiş ise; ya polis kanıt toplama konusunda yetersiz (daha ötesi, kötüniyetli, görevi kötüye kullanan, iftiracı) olabilir, ya da hukukçu (savcı+yargıç) yargılama yeteneği konusunda yetersiz (daha ötesi, kötüniyetli, görevi kötüye kullanan) olabilir. Görevin ve tüm insan ilişkilerinin başlangıcında iyiniyet ve güven kavramı asıl olduğundan, kötü-haksız özellik ortaya çıkıncaya kadar ilk işlem güvenmeyi gerektirir. İşte bu güven ögesini çeteleşme yoluyla kullanan da çıkabilir, başka amaçlarla kullanan da; öyleyse yapılması gereken, kurumların hukuk kuralları içinde kendi iç işleyişini yürütmelerine olanak sağlamak ve en önemlisi de KURUMLARI DENETLEMEK OLMALIDIR.

Denetleme işlevi bakımından batıda Özgür Basın'a özel bir yer verilmekte ve saygı gösterilmektedir. Ancak batıda basın için söylenen söz, türkçemizdeki kelime karşılığı olarak küçük düşürücü sayılabilir.
Şöyle: "Basın, DÜZENİN BEKÇİ KÖPEĞİDİR."

Görevini yasalara uygun yapmaya çalışan Polisin eleştiriden kurtulamamasına gelince, herkesi aynı anda mutlu etmek olanaksızdır, özellikle çıkar çatışması olan iki yan varsa.

Size, yeniden ve yine hukuk kurallarına uygun ve iyi nöbetler diliyorum.

Saygılarımla.

Ömer KAVİLİ
Hukukçu

" Hak, huk, hukuk; gak, guk, guguk !!! "