Mesajı Okuyun
Old 08-08-2018, 14:10   #3
manolimato_06

Cevabınız için çok teşekkür ederim öncelikle.
Alıntı:
Yazan av.ozancelik
Merhaba. Benim buradan anladığım garanti süresinin devam ettiği durumlarda aracın ilk malikinden başka maliklere geçmesi halinde aracı en son bulunduran kişinin aracın bitmemiş olan garantisinden yararlanabileceği hususudur.

Ben de tam olarak bunu anlıyorum. Burada çok sorun yok aslında.

Alıntı:
Yazan av.ozancelik
Yardımcı olacağını düşündüğüm bir Yargıtay Kararını sunuyorum size.

T.C.YARGITAY 13. HUKUK DAİRESİ E. 2008/6600 K. 2008/13423 T. 11.11.2008
ÖZÜ : Olayda dava konusu araç 05.10.2000 tarihinde satın alınmış arıza ise 24.07.2005 tarihinde ortaya çıkmış, davacı 26.07.2005 tarihinde davalıya ayıp nedeniyle ihtarda bulunmuş, 12.08.2005 tarihinde de bu davayı açmış dolayısıyla süresinde ayıp ihtarında bulunup davasını açmıştır. Mahkemece yapılan bilirkişi incelemesi sonucu alınan 08.03.2006 tarihli raporda ayıbın imalattan kaynaklanıp gizli ayıp olduğu anlaşılmakta olup ortaya çıktığında da süreye uyularak ihbar edilip dava açmıştır. Öyle olunca olayda Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’daki zamanaşımı süresi geçmemiştir.

Buna benzer çok karar var. Fakat benim aradığım karar araç önce bir kişiye satılacak alıcı da o aracı garanti süresi bittikten sonra 3. bir kişiye satacak ve o 3. kişi elinde iken araçta bir ayıp ortaya çıkacak. Bu durumda 3. kişi tüketici sıfatıyla aracın ithalatçısından veya 0 km. satışı yapan kişiden hak talep edebilir mi? Benim eklediğim HGK kararındaki, "Somut olaydaki gibi, bir malın satın alınmasının söz konusu olduğu hallerde, malın alıcı tarafından daha sonra başkasına ve hatta onun tarafından da başkalarına satılmış olması, dahası son satıcının metni yukarıda bulunan ( f ) bendi anlamında satıcı niteliğini taşımaması, garanti süresi dolmuş olmadıkça, son alıcı sıfatıyla o malın maliki olan gerçek veya tüzel kişinin tüketici sıfatı taşımasına engel değildir... " ibareleri karışıklığa yol açıyor. Yani bu karardan bir kişinin tüketici sıfatına sahip olabilmesi için o malı garanti süresi içerisinde edinmiş olması gerekir gibi bir anlam çıkıyor.