Mesajı Okuyun
Old 06-08-2018, 10:19   #1
manolimato_06

Varsayılan İkinci el araçta imalattan kaynaklı gizli ayıp halinde tüketici hakları

Herkese merhaba,

Müvekkil, 2018 yılı içerisinde, 2015 model bir aracı, garanti süresi dolduktan sonra, ikinci el olarak satın almıştır. Aracın motorunda bir sorun ortaya çıkmış ve değişim maliyeti olarak 30.000-TL talep edilmektedir. Aracın imalattan kaynaklı gizli ayıplı olduğunu tespit ettirdik.

"Ortaya çıkan ayıp gizli ayıp niteliğinde ise, garanti süresinin dolmuş olması bu aracın üreticisi, ithalatçısı veya 0 (sıfır) kilometre satışını yapan kişinin sorumluluğu ortadan kaldırmaz.*Böylesi bir durumda, alıcı (araç sahibi, malik) 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun hükümlerine dayanarak hak talebinde bulunma olanağına sahiptir."*(YARGITAY HGK E. 2009/13-542 K. 2009/551 sayılı kararı)

Her ne kadar kararda, ayıbın gizli ayıp niteliğinde olması halinde garanti süresinin dolmuş olmasının aracın üreticisi, ithalatçısı veya 0 (sıfır) kilometre satışını yapan kişinin sorumluluğunu ortadan kaldırmayacağı belirtilmiş ise de, başka bir Yargıtay HGK kararında,

"DAVACININ, AYNI MADDENİN ( 1 ) BENDİ ANLAMINDA 'TÜKETİCİ' OLARAK KABUL EDİLİP, EDİLEMEYECEĞİNE GELİNCE; önemle belirtilmelidir ki; anılan hükmün, bir gerçek veya tüzel kişinin tüketici olarak kabul edilebilmesi için aradığı tek koşul, onun bir mal veya hizmeti ticari veya mesleki olmayan amaçlarla edinmiş, kullanmış veya yararlanmış olmasıdır. Somut olaydaki gibi, bir malın satın alınmasının söz konusu olduğu hallerde, malın alıcı tarafından daha sonra başkasına ve hatta onun tarafından da başkalarına satılmış olması, dahası son satıcının metni yukarıda bulunan ( f ) bendi anlamında satıcı niteliğini taşımaması, garanti süresi dolmuş olmadıkça, son alıcı sıfatıyla o malın maliki olan gerçek veya tüzel kişinin tüketici sıfatı taşımasına engel değildir...Otomobil, garanti belgesi ile birlikte satılması zorunlu olan bir maldır ve garanti süresi içinde el değiştirmesi durumunda dahi garanti borcu ortadan kalkmaz; satın alan tüketici de sağlanan garantiden yararlanabilir." denilmiş.

Biz şu anda, aracın ithalatçısına karşı, 6502 sayılı TKHK hükümleri gereğince, aracın misliyle değiştirilmesi talebi ile dava açmayı düşünüyoruz fakat yukarıdaki karardan, alıcının, tüketici sıfatını taşıyabilmesi için garanti süresi dolmadan bu aracı satın alması gerektiği gibi bir anlam çıkıyor. Aslında ben bunun böyle anlaşılmaması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bu karara konu davada, garanti belgesi yönetmeliği hükümlerine göre bir hak talebinde bulunulmuş.

Benim fikrim, araç, garanti süresi dolduktan sonra bile satın alınmış olsa, eğer ortaya çıkan ayıp, imalattan kaynaklı gizli ayıp ise, aracın satıcısı, üreticisi ve ithalatçısının bu ayıptan sorumlu olması gerektiği yönünde.

Görüşlerinizi bekliyorum.