Mesajı Okuyun
Old 02-02-2007, 12:49   #47
avukatmsd

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Desteklemiyorum çünkü, müdafilik görevi gönüllü ve ücretsiz olmalı. (yol masrafı peşin verilsin yeter.)

Benim kanaatime sayın meslekdaşım gönüllülük kavramını geniş yorumlamış. Burada ki gönüllülük cmk listesine kayıt olup olmama özgürlüğü ile sınırlı.Daha geniş bir şekilde ifade edecek olursak avukatlık statüsüne sahip herkes dilerse cmk listesine ismini yazdırarak cmk ile ilgili görevlendirmelerde yer alır; dilersede ismini yazdırmayarak cmk görevlendirmelerinde yer almaz.

Gönüllülük kavramı avukatlara sadece bir seçenek hakkı sunmaktadır. CMK listesine kaydolduktan sonra gönüllülük kavramı tamamen sukut edip ortaya verilen emek ve karşılıgından alınması gereken para kavramları çıkıyor.
Meslekdaşımın mantıgından hareket edersek CMK listesinde yer almayan bütün avukatlara hayır hasenat etmeyi sevmeyen, toplum yararını gözetmeyen, para kazanmayı insanlara yardım etmekten üstün tutan kişiler olarak degerlendirmiş oluruz ki bu mantık çok saçma olur.

Kanunlar ve yönetmelikler açık, ödemeler ise malum bu şartlar altında halen CMK lisitesinde yer almak istiyenlerin düşünceleri baştacı ama ben bu şartlar altında GÖNÜLSÜZÜM...............

Gerekli düzenlemler yapılır ve paralar düzenli ödenirse CMK görevlerinde yer almak benim için oldukcada cazip