Mesajı Okuyun
Old 01-06-2006, 12:35   #12
Av.Duygu Keleş

Geçmişe dönseniz tekrar hukuk uygulayıcısı olurmuydunuz konulu forumda da bunu yinelemiştim ve tekrar dile getirmek istiyorum:
Bir avukat olarak üzülerek söyleyebiliirm ki biz hukuku uygulayamıyoruz.Bizce maalesef bizi tutan müvekkil kimse adalet ondan yana sanık vekili isek duruşmada kendimizi paralıyoruz masumdur delillerimiz şudur diye;mağdur vekili isek mağduruz zararımız şudur diye.Ama bunun sebebi ne inanın bunu bende bilmiyorum.Belki de bizi parası ile emrine aldığını düşünen müvekkillerin telkinleri , belki de hiç bir hukuk düzeninde yer almayan boşluklar nedeniyledir.
Türk Hukuk tarihi gösteriyorki bizim başlangıçtan beri hukuk sistemimiz yabancı ülkelerin kanunlkarından etkilenerek yaratılmış ve güya bizim sosyal,kültürel şartlarımıza uyarlanmış,ozamanki meclisin ideolojisine göre değiştirilmiş ve önümüze koyulmuştur.Üzerinde bu kadar oynanmış bir yasadan ne beklenilebilir ki.
Fakültede Türk Hukuk Tarihi dersi hocamızın ilk ders ilk söylediği cümle Şu idi.TÜRK HUKUK TARİHİNİN ANAVATI ALMANYADIR:EĞER MASTER YAPMAK İSTİYORSANIZ ORAYA GİDİN.Madem bu hukuk Türk Hukuku ALMANYADA ne işimiz var ve neden anavatan.
Kısaca şunu söylemek istiyorum üzerinde bu kadar oynanan,yabancı ülke kanunlarının etkisinden kurtulamayan,uygulamada yeralan boşluklar nedeniyle tutabilenin istediği kadar esnetebileceği bir kanun sizide mağdur eder ve avukatlar olarak birgün bizide mağdur eder.

SAYGILARIMLA.....