Mesajı Okuyun
Old 28-12-2008, 23:23   #28
üye18332

Soru

Babayı yıkan telefon!..

Hüseyin TÜCCAR / Faruk KAHRAMAN / BURSA (DHA)

BURSA'da, annesinden ayrı yaşayan babasıyla aynı evde kalan 12 yaşındaki Büşra Altındiş'in, "Seni de kurtaracağım kendimi de" diyerek kalbinden ve karın bölgesinden bıçakladığı 2 yaşındaki kardeşi Ferize Altındiş, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Kardeşini öldürmek istedikten sonra bıçağı vücuduna saplayan Büşra Altındiş'in sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu açıklandı. Uludağ Üniversitesi Çocuk Psikiyatristi Anabilim Dalı Başkanlığı yaparken emekliye ayrılan Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr.Suna Taneli, olayın çocuğun yaşadığı ızdırabın yansıması olarak değerlendirdi.
Merkez Yıldırım İlçesi Buruthane Mahallesi Karpuzcu Sokak'ta yaşayan 2 çocuklu Ayten (35) ile Ramis Altındiş (36) 3 ay önce şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanmaya karar verdi. Ayten Altındiş, eşyalarını alarak annesinin yanına yerleşirken Ahmet Hamdi Tanpınar İlköğretim Okulu 6 E sınıfı'na giden Büşra Altındiş ve kardeşi Ferize ise inşaatlarda boyacılık yapan babasıyla birlikte yaşamaya başladı. Aile içersinde uzun süredir devam eden ve üç ay önce ayrılmayla sonuçlanan Altındiş çiftinin birbirlerine karşı davranışı ve zaman zaman kavgaya etmelerinin bedelini çocukları ödedi. Dün babasının işe gitmesi sonucu kardeşiyle evde kalan Ayten, çalışma odasının duvarına kurşun kalem ile büyükçe bir kalp çizip içersine kendisinin, kardeşinin ve annesinin adı ile sınıfı ve numarasını yazdı. Daha sonra mutfaktan bıçağı alan Büşra, "Seni de kurtaracağım kendimi de" diyerek ekmek bıçağını kardeşine sapladı. Biri kalbine ikisi ise karın bölgesine isabet eden bıçaklarla yaralanan Ferize kanlar içersinde yere düşerken bu kez babasını arayan Büşra Altındiş, "Kardeşimi öldürdüm. Kendimi de öldürüyorum. Mutlu olun" diyerek telefonu kapatıp, bıçağı karnına sapladı.
Kızının dehşet dolu sözlerini öğrenince yakınında olduğu eve koşarak gelen Ramis Altındiş çocuklarını yakında bulunan Yüksek İhtisas Hastanesi'ne götürdü. Ferize Altındiş hemen ameliyata alınırken, doktorlara ve polise "Kardeşimi ve kendimi ben bıçakladım" diyen Büşra ise ambulans ile Uludağ Üniversitesi Tıp fakültesi'ne sevk edildi.
FERİZE KURTARILAMADI
Yüksek İhtisas Hastanesi'nde ameliyat edilen Ferize Altındiş bugün tedavi gördüüğü yoğun bakım ünitesinde yaşamını yitirdi. Talihsiz çocuğun ceseti otopsi yapılmak üzere Bursa Adli Tıp Kurumu Morgu'na kaldırıldı.
Bu arada Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne kaldırılan Büşra Altındiş'in yoğun bakımdan çıktığı öğrenildi. Hayati tehlikeyi henüz atlatamayan Büşra'nın karnında tek bıçak darbesi tesbit edildi.
"BU OLAY ÇOCUĞUN BÜYÜK IZDIRABININ YANSIMASIDIR"
Uludağ Üniversitesi Çocuk Psikiyatristi Anabilim Dalı Başkanlığı yaparken emekliye ayrılan Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr.Suna Taneli, günümüzde boşanmanın doğal olduğunu ancak eşlerin boşanmaya giden süreç içinde birbirlerine olan davranışlarının çok önemli olduğunu söyledi. Yaşanan olumsuzluklardan çocukların çok çabuk etkilendiğini belirten Prof. Dr. Suna Taneli, "Çocuğun kaç yaşında olduğunun pek bir önemi yok. Hiç kimse anne ve babasının ayrı olmasını istemez. Eşlerin boşanmaları, her halükarda çocukları üzer. Çocuğun bu davranışı, anne ve babasının ayrılmasından ötürü duyduğu büyük ızdırabın yansımasıdır" dedi.
Prof. Dr. Suna Taneli, bu ve benzeri olumsuz olaylarla karşılaşılmaması için bireylerin boşanmaya giden yolda ailece psikolojik yardım almalarını önerdi.
FERİZE'NİN CESEDİ ÇÖP POŞETİNDE TAŞINDI
Bursa'da daha sonra intihara teşebbüs eden 12 yaşındaki ablası Büşra Altındiş tarafından bıçaklanarak öldürülen Ferize Altındiş'in cesedine otopsi yapıldı. Adli Tıp Kurumu'nda yapılan otopsinin ardından talihsiz çocuğun cesedi, daha sonra çöp poşetine konularak kurum önünde otomobil ile bekleyen babası Ramis Altındiş'e teslim edildi. Otomobilin arka koltuğuna konulan ceset Baruthane Mahallesi'ndeki evine getirildi. Gazetecileri eve yaklaştırmayan aile, kızlarının cenazesini ikindi namazından sonra Hamitler Mezarlığı'nda toprağa verecek.