Mesajı Okuyun
Old 07-10-2008, 13:00   #2
üye18332

Önemli

SAyın THXT;

Yazınızı okudum ve anlayamadığım noktalar oldu....
Alıntı:
mesleklerinde iyi yerde olan bir hakim ve avukattan

-İyi yerlerde olmalarının ve Hakim olmasının ne gibi bir katkısı oldu merak ettim doğrusu.....(Avukat yardımı doğru olanı kanımca.....)

Alıntı:

Hukuk Fakültesi son senesini tamamlamış fakat alttan dersi olduğu için uzattığım bu bölümde birden öğrendiklerimin ve tanıdıklarımın bir yalan mı olduğunu düşünmeye başladım.

-Bildiğim kadarıyla okullarda pratik olarak bir şey ne yazık ki öğrenemiyoruz ve ilk tecrübelerimiz bu nedenle biraz sorunlu olabiliyor....Ancak tanıdıklarınızın konuyla ilgisi nedir?....

Alıntı:

Talebi aldığımda ise ikinci şokumu yaşadım çunku benim hazırladığım belge ile %100 aynı içerikteydi ve %100 birbirlerine satır satır benziyorlardı.

-Şok olacak konuyu anlayamadım zira takip talepleri belli bir çerçevede hazırlanır dolayısıyla aynı olması normal bir durum...

Alıntı:
Gidip aldım geldim ama memurlar 11:46 da mesaiye ara vermiş. Napalım bekledik dairenin içinde. O sırada borçlu işi öğrenmiş olucak ki "abi paran hazır gel al" diye yanına çağırdı gittik görüştük "sen icradan feragat et ben de parayı vereyim sana" dedi
.

-Burada anlamadığım 2 nokta var
1.Mesaiye ara vermişler ise -ki genelde yaşanan bir durumdur-işlem yapacak kimse yoktur.Ve bekledim demenizden çıkardığım sizin hala talep ile beklediğinizdir.....
2.Açılmamış takipten feragat nasıl oluyor?......

Alıntı:
cezamız neyse sen makbuzu ver ödeyelim dosyayı iptal edelim
.

-İcra dairelerinde "cezamız" yerine harç v.s. ne kadar demeyi daha uygun buluyoruz nacizane....

Alıntı:
ver çeki diye tutturdu

-Takip açmayacağınız halde mi?.....

Alıntı:
Bizde olay fazla uzamasın diyerek zorunlu olarak takip e devam kararı aldık çeki icraya verdik harcımızı ödedik, beklemedeyiz.

-??????...........

Sayın THXT;

Meslekte her türlü durumla karşılaşacaksınız...Önemli olan hakkınızın ne olduğunu bilmek ve savunabilmektir.....Saygılarımla,

Alıntı:
IV. İCRA TEBLİĞLERİ
İCRA TEBLİĞLERİ:
Madde 57 - (Değişik madde: 18/02/1965 - 538/29 md.)
İcraya ait tebliğlerde Tebligat Kanunu hükümleri uygulanır. Ancak borçlu, kendilerine kanunen mümessil tayin olunması icabeden şahıslardan ise icra memuru kısa bir zamanda mümessil tayin edilmesini ait olduğu makamdan ister.
Tebliğ, Medeni Kanunun 159 ve 396 ncı maddelerine göre mezun olanların meslek veya sanatına mütaallik muamelelerden doğmuş bir borca dair ise kendilerine yapılır.
V. TAKİP TALEBİ
TAKİP TALEBİ VE MUHTEVASI:
Madde 58 - (Değişik madde: 18/02/1965 - 538/30 md.)
Takip talebi icra memuruna yazı ile veya sözlü olarak yapılır.
Talepte şunlar gösterilir:
1. Alacaklının ve varsa kanuni temsilcisinin ve vekilinin adı, soyadı, (Ek ibare: 02/04/1998 - 4358/3 md.) vergi kimlik numarası şöhret ve yerleşim yeri; alacaklı yabancı memlekette oturuyorsa Türkiye'de göstereceği yerleşim yeri (Yerleşim yeri gösteremezse icra dairesinin bulunduğu yer yerleşim yeri sayılır);
2. Borçlunun ve varsa kanuni temsilcisinin adı, soyadı, (Ek ibare: 02/04/1998 - 4358/3 md.) alacaklı tarafından biliniyorsa vergi kimlik numarası şöhret ve yerleşim yeri;
Bir terekeye karşı yapılan taleplerde kendilerine tebligat yapılacak mirasçıların adı, soyadı, şöhret ve yerleşim yerleri;
3. (Değişik bend: 17/07/2003 - 4949 S.K./12. md.) Alacağın veya istenen teminatın Türk parasıyla tutarı ve faizli alacaklarda faizin miktarı ile işlemeye başladığı gün, alacak veya teminat yabancı para ise alacağın hangi tarihteki kur üzerinden talep edildiği ve faizi;
4. Senet, senet yoksa borcun sebebi;
5. Takip yollarından hangisinin seçildiği;
Alacak belgeye dayanmakta ise, belgenin aslının veya alacaklı yahut mümessili tarafından tasdik edilmiş, borçlu sayısından bir fazla örneğinin takip talebi anında icra dairesine tevdii mecburidir.
Alacaklıya takip talebinde bulunduğuna ve verdiği belgelere, talep ve takip masraflarına dair bedava ve pulsuz bir makbuz verilir.

ÖDEME EMRİ:
Madde 168 - (Değişik madde: 18/02/1965 - 538/81 md.)
İcra memuru senedin kambiyo senedi olduğunu ve vadesinin geldiğini görürse, borçluya senet sureti ile birlikte hemen bir ödeme emri gönderir. Bu ödeme emrine şunlar yazılır:
1. Takip talebindeki kayıtlar,
2. Borcun ve takip masraflarının on gün içinde ödenmesi ihtarı,
3. Takibin müstenidi olan senet kambiyo senedi vasfını haiz değilse, beş gün içinde mercie şikayet etmesi lüzumu,
4. (Değişik bent: 09/11/1988 - 3494/31 md.) Takip müstenidi kambiyo senedindeki imza kendisine ait olmadığı iddiasında ise bunu beş gün içinde açıkça bir dilekçe ile icra mahkemesine *1* bildirmesi; aksi takdirde kambiyo senedindeki imzanın bu fasıl gereğince yapılacak icra takibinde kendisinden sadır sayılacağı ve imzasını haksız yere inkar ederse sözü edilen senede dayanan takip konusu alacağın yüzde onu oranında para cezasına mahkum edileceği ve merciden itirazının kabulüne dair bir karar getirmediği takdirde cebri icraya devam olunacağı ihtarı.
5. (Değişik bent: 06/06/1985 - 3222/21 md.) Borçlu olmadığı veya borcun itfa edildiği veya mehil verildiği veya alacağın zaman aşımına uğradığı veya yetki itirazını sebepleri ile birlikte beş gün içinde icra mahkemesine *1* bir dilekçe ile bildirerek merciden itirazın kabulüne dair bir karar getirmediği takdirde cebri icraya devam olunacağı ihtarı.
6. (Değişik bend: 17/07/2003 - 4949 S.K./45. md.) İtiraz edilmediği ve borç ödenmediği takdirde on gün içinde 74 üncü maddeye, itiraz edilip de reddedildiği takdirde ise üç gün içinde 75 inci maddeye göre mal beyanında bulunması ve bulunmazsa hapisle tazyik edileceği, mal beyanında bulunmaz veya hakikate aykırı beyanda bulunursa ayrıca hapisle cezalandırılacağı ihtarı.
60 ıncı maddenin son iki fıkrası burada da tatbik olunur