Mesajı Okuyun
Old 26-02-2007, 22:25   #64
Admin

Sayın Av.Ömer KAVİLİ,

Önerdiğim yöntemi yukarıda belirttim. Siz burada emniyet mensubu arkadaşlara dilediğiniz kadar "suçlu" terimi üzerinde hukuk dersi verebilirsiniz. Ancak onların bu terimi kullanırken kastettikleri olguyu görmezden gelirseniz, bugün benim yatak odamda yakalanan hırsız, yarın gece sizin yatak odanızı ziyaret eder.

Hukuki terimler elbette önemlidir ve suçlu terimiyle ilgili görüşlerimi yukarıdaki mesajımın ikinci paragrafında zaten ifade ettim. Ancak siz benim üçüncü, dördüncü ve beşinci paragraflarda altını çizdiğim konularda bir görüş sunmadınız ki, benim kastettiğim de bu olayın özünün aslında bu suçlu terimi tartışması değil, suç işlerken yakalanan kişilerin hukuk sistemi vasıtasıyla ne derece etkili olarak suçtan uzak tutulduğudur.

Suçlu terimi tartışmasını ceza hukuku kitaplarında sayfalarca yapabilirsiniz. Ancak toplum sizin bu tartışmalarınızla değil, evlere gece giren hırsızların durdurulması ile ilgilidir. Siz hukukçular olarak bunun çaresini bulamaz ve kavramsal tartışmalara takılıp kalırsanız, toplumda işlenen suçlarla ilgili hukuk camiası olarak bir özeleştiri yapmanızın da zamanı gelmiş demektir.

Sizin deyişinizle "Polis kendi alt kültürünü ve bakış açısını değiştirmelidir.". Çok doğru! Ama bir yandan da aynı değişimi ve özeleştiriyi hukukçular yapmalıdır. Polise haddini bildirip, "senin görevin yakalamak, ondan sonrası benim işim, sen kenara çekil" demek güzel ve hukuka uygun. Ancak ondan sonra siz "işinizi" iyi yapamıyor ve önünüze gelen kişiyle ilgili gerekli yasal tedbirleri alamıyor, etkili cezalar veremiyor, bu kişileri suç işlemekten alıkoyamıyorsanız, sizin de emniyet teşkilatının (+vatandaşın) eleştirilerine bir hukukçu olarak katlanma yükümlülüğünüz vardır diye düşünüyorum.