Mesajı Okuyun
Old 16-09-2003, 17:03   #6
Admin

Alıntı:
Alıntı yapılan mesajın sahibi: Av.SEHPER
ama evet, biz rica edemeyiz, cunku rica dilekce dilinde yerine getirilmesinin bir zorunluluk oldugu hallerde kullanilir. rica eden tarafin istemi tartisilamazdir, hakimin isteginin yerine getirilmemesi dusunulemez, tum muzekkerelerde hakim bu nedenle sadece rica eder, suphesiz bu durumda vatandasin/avukatin mahkemeden rica etmesi sozkonusu degil.

Doğrusu ben buna katılamıyorum.

Öncelikle rica sözcüğünü niçin emir vermek mertebesinde değerlendirdiğinizi bilemiyorum. Bir Türkçe sözlüğe baktımızda rica için "Dileyiş, dileme, dilek:", rica etmek için ise "dilemek" karşılıklarını görüyorum. Dilemenin sözcükteki karşılığı ise "Birinden bir şeyin yapılmasını istemek, rica etmek, arzu etmek" olarak görülüyor ki, vatandaşın (dolayısıyle temsilcisi olan avukatın) devletten (dolayısıyla temsilcisi olan yargı erki/Mahkemeden) "hak ararken" bir şeyin yapılmasını istemesinin nasıl olup da saygısızlık olarak nitelendirildiğini anlamakta zorluk çekiyorum.

Evet askeri yazışma teammüllerinde üst asttan rica eder, ast üste arz eder ancak sanırım vatandaşın devletle ilişkilerinde bu teammülleri uygulamak için bir sebebimiz yok ama illaki bir astlık-üstlük ilişkisi kuracaksak benim gözümde "üst" vatandaş olacaktır.

Kaldı ki günlük hayatta "rica etmek" sözcüğü son derece kibar ve olumlu bir sözcük olduğundan bu sözcüğünün Mahkemeye veya bir başka devlet kurumuna karşı kullanılmasından "saygısızlık" gerekçesiyle imtina edilmesini anlamakta çok güçlük çekiyorum.

Yukarıda örnek verdiğim olayda da bu sözcük yüzünden Mahkemeye hakaretten yasal işlem yapan Sayın Hakim'in ise acil olarak psikolojik bir tetkikten geçmesi gerektiği düşünüyorum. Benim alanım değil, o yüzden teşhis koyamayacağım ama bunun psikolojik bir rahatsızlık olduğuna ciddi olarak inanıyorum. Keza böyle bir rahatsızlığı olan bir kimsenin hakimlik mesleğini icra etmesinin doğru olmadığına da..